Orientácia na takmer meter dlhom hlasovacom lístku so 45 stranami a kandidátmi do parlamentných aj regionálnych volieb robila problémy najmä starším ľuďom. Niekedy strávili vo volebnej kabínke aj pol hodinu. Pred volebnými miestnosťami sa preto často tvorili rady. FOTO - REUTERS |
Ukrajina si včera zvolila nový parlament. Obidvaja rivali - prezident Viktor Juščenko a bývalý premiér Viktor Janukovyč - sa tvárili sebavedomo a verili vo vlastné víťazstvo.
Janukovyč prehral pred dvomi rokmi súboj s Juščenkom o prezidenta, ale včera mal navrch. Očakávalo sa, že jeho Strana regiónov získa najviac hlasov. Otázne zostávalo, či ich bude dosť na to, aby mohol aj zostavovať vládu.
Najväčší boj o 450 poslaneckých kresiel zviedla silná trojka: Strana regiónov Viktora Janukovyča, Juščenkova Naša Ukrajina na čele s premiérom Jurijom Jechanurovom a Blok Julie Tymošenkovej. Prvé volebné odhady mali zverejniť okamžite po zatvorení volebných miestností o desiatej večer.
Po štvrtej popoludní bola volebná účasť okolo 40 percent. Voliť mohlo 37 miliónov registrovaných voličov.
Mimoriadne tvrdé rokovania politických strán o zložení novej vlády sa začali prakticky hneď po zverejnení odhadov. Politické špičky mali naplánované prvé tlačové besedy už po polnoci.
"Zajtra začnem rokovať s demokratickými silami, ktoré vyhrali oranžovú revolúciu," povedal prezident Viktor Juščenko pri kyjevskom Námestí nezávislosti, potom ako s manželkou a deťmi vyšiel z volebnej miestnosti. Meno očakávaného víťaza volieb Viktora Janukovyča nespomínal.
"Ja som hlasoval za poriadok a stabilitu. Vyhráme," rozprával sebavedomo proruský opozičný líder Viktor Janukovyč. Volil na Moskovskej ulici, kde sa nachádza aj volebný štáb jeho Strany regiónov. Janukovyč sa vybral z volebnej miestnosti pešo do štábu, pričom odpovedal na otázky novinárov.
Jeho Strana regiónov mohla podľa prieskumov verejnej mienky získať takmer toľko isto hlasov (30%) ako Juščenko (17%) a Tymošenková (17%) dokopy.
Rozpad oranžovej koalície jeho pozíciu len posilnil. Či nakoniec zostaví vládu nebolo isté. Karty môžu zamiešať nerozhodní voliči ako aj nižšia volebná účasť.
Nedeľné parlamentné voľby sú považované za prvý vážny test demokratického smerovania krajiny po oranžovej revolúcii. Tú vyvolali zmanipulované prezidentské voľby. Na priebeh hlasovania dávalo pozor vyše sedemdesiattisíc policajtov. Prvé narušenia hlásila Strana regiónov na obed. Podľa pozorovateľov nemali vážnejší charakter.
"Je veľkým úspechom, že tieto voľby mali taký demokratický priebeh. Je to veľký deň aj pre Európu," rozprával vo volebnom štábe Našej Ukrajiny poslanec Európskeho parlamentu a bývalý poľský premiér Jerzy Buzek. Ocenil najmä slobodný prístup k médiám pre všetky politické strany počas predvolebnej kampane.
Autor: MIREK TÓDA, Kyjev