BRATISLAVA 25. marca (SITA) - Významný kozmológ John David Barrow získal Templetonovu cenu na rok 2006. V stredu, 3. mája, mu ju počas súkromnej slávnosti v Buckinghamskom paláci odovzdá princ Filip, vojvoda z Edinburghu. Barrowove práce o vzťahu medzi životom a vesmírom a o povahe ľudského chápania vytvorili nový pohľad na zásadné otázky vedy a náboženstva. Popri tom v nich využil poznatky z matematiky, fyziky a astronómie. Posledných 30 rokov bol Barrowov výskum na poprednom mieste v mnohých oblastiach kozmológie. "Astronómia zmenila vesmír skeptických filozofov, ktorý bol naivný, neživý a bez zmyslu. Vdýchla nový život do veľkého množstva náboženských otázok zásadného významu a nekončiacej fascinácie," povedal Barrow.
John David Barrow sa narodil v roku 1952 v Londýne. Po štúdiách v Durhame a Oxforde sa stal odborným asistentom na katedre astronómie a fyziky na Univerzite Berkeley v Kalifornii a na oddelení astrofyziky v Oxforde. V roku 1989 sa stal profesorom v Centre astronómie na Univerzite v Sussexe. O desať rokov neskôr bol vymenovaný za profesora matematických vied na Katedre aplikovanej matematiky a teoretickej fyziky v Cambridgei, kde pôsobí doteraz. Rok 2002 mu priniesol vymenovanie za profesora astronómie na Gresham College v Londýne. Tento rok získal Výročnú cenu kráľovnej za zásluhy o vyššie a lepšie vzdelanie. Barrowovou zvláštnosťou je, že prednášal kozmológiu aj na nezvyčajných miestach akými sú napríklad Benátsky filmový festival, Downing Street 10 či Vatikánsky palác.
Barrowova celoživotná práca predstavuje 17 kníh preložených do 27 jazykov, ktoré sú napísané prístupnou živou formou, obľúbené prednášky a viac ako 400 vedeckých štúdií. Okrem toho, že vniesla svetlo do chápania vesmíru, položila tiež teológom a filozofom nevyhnutné otázky, ktoré treba brať do úvahy pri skúmaní podstaty viery, vlastností vesmíru a miesta ľudstva v ňom. Po prvý raz zaujal v roku 1986 svojou knihou Antropický kozmologický princíp, ktorá sa stala základnou prácou pre všetkých, ktorí sa snažili objasniť hlboké otázky na rozhraní vedy a náboženstva. O dva roky neskôr predstavil knihu Svet vo svete s veľmi obsiahlou štúdiou pôvodu a vývoja konceptu prírodných zákonov vo všetkých ich formách. Nasledovali prednášky, ktoré vyústili v roku 1991 do knihy Teória všetkého: Hľadanie zásadného vysvetlenia. Jeho neskoršie práce sa zaoberali rozsiahlou škálou tém na rozhraní vedy a náboženstva na úrovni, ktorá dokáže osloviť bežných čitateľov i odborníkov. Barrowovým posledným dielom je Kniha nekonečna: Krátky sprievodca po Bezhranične, Večnosti a Nekonečne.
Templetonova cena je najväčšia finančná odmena na svete. Jej hodnota je asi 1,4 milióna amerických dolárov, čo predstavuje v prepočte okolo 43,5 milióna slovenských korún. Cenu založil globálny investor a filantrop sir John Templeton, pričom ju po prvýkrát udelili v roku 1973. Cieľom každoročného udeľovania ceny je podporovať a oceňovať osobnosti, ktoré prispievajú k podpore náboženstva a duchovných hodnôt takým istým spôsobom, ako Nobelova cena oceňuje vedecké a humanitárne úsilie.
lu;dm;fa