Belgický premiér Guy Verhofstadt a francúzsky minister financií Didier Reynders si podávajú ruku s Mikulášom Dzurindom. FOTO - TASR/EPA |
Rakúska delegácia dokonca Slovákom prepustila svoju brífingovú miestnosť, aby premiér nemusel skákať po schodoch do suterénu.
Pre Dzurindu bol včerajší summit možno jeden z posledných, ale má ich za sebou už dosť, lebo patrí medzi najdlhšie slúžiacich premiérov v Európe. Na prvý summit prišiel už v roku 1998.
Za tie roky si vybudoval priateľské vzťahy s ostatnými premiérmi, tykajú si a oslovujú ho Miki. Najdlhšie slúžiaci premiér v Európe, Jean-Claude Juncker z Luxemburska, hovorí o našom premiérovi ako o "veľkom Európanovi".
Dzurinda má v Bruseli povesť úspešného politika a reformátora, hoci za nízke slovenské dane ho kritizujú Francúzi aj Nemci. Francúzsky konzervatívny minister Nicolas Sarkozy dokonca pred časom žiadal, aby nám Brusel zoškrtal dotácie z eurofondov, ak dane nezmeníme.
V bruselských kuloároch považujú Dzurindu za eurooptimistu, ktorý podporuje euroústavu a ako prvý z nových členských štátov sa na decembrovom summite postavil za britský návrh rozpočtu únie. Nahneval tak Poliakov a vyslúžil si povesť rozbíjača Visegrádskej štvorky.
Bruselskí analytici poznajú Dzurindu len zbežne. Jackie Davis z Centra pre európsku politiku to považuje za normálne, lebo Slovensko je malá krajina. "Platí to aj pre vášho premiéra, ktorého vplyv sa nedá vôbec porovnávať s váhou politikov z väčších štátov."
Premiérovi sa aj preto počas summitov neraz stalo, že nemal čo robiť. Keď počas decembrového summitu vrcholili rokovania o rozpočte, Mikuláš Dzurinda si aj so sprievodom pochutnával v jedálni na večeri.
Autor: Brusel