Po búrlivých prezidentských voľbách na sklonku roku 2004 čaká Ukrajincov zajtra skúška správnosti, ktorá má potvrdiť demokratické smerovanie krajiny. V nedeľu si zvolia parlament a rozhodnú, či krajinu povedie ďalej "oranžové komando", alebo sa k moci vráti bývalý premiér Viktor Janukovyč. Voľby určia, či bude Ukrajina pokračovať na ceste k Európskej únii, alebo sa obráti k Moskve.
Víťaz oranžovej revolúcie, prozápadný prezident Viktor Juščenko vstúpil do parlamentných volieb oslabený. Jeho strana Naša Ukrajina má podľa posledných preferencií 17-percentnú podporu. Podobne je na tom Blok Julie Tymošenkovej. Naopak, Strana regiónov Viktora Janukovyča je s vyše desaťpercentným náskokom sebavedomá. "Oranžová koalícia nevyužila silné posolstvo revolúcie a neoslovila voličov na východe krajiny," tvrdí šéf kyjevského Centra medzinárodných a európskych štúdií Hryhoryj Nemyrija. Nový premiér bude prezidentovi silným partnerom. Od januára platí nová ústava, ktorá zmenila prezidentský systém na parlamentný. O zložení vlády už nerozhoduje prezident, ale väčšina v parlamente.
Šance bývalých spojencov Viktora Juščenka a Julie Tymošenkovej zostaviť spolu vládu však nie sú stratené. Ak v novom parlamente získajú väčšinu prozápadne orientované strany, premiérom sa môže stať ten, kto skončí na druhom mieste. Nebolo by prekvapením, ak by sa do premiérskeho kresla vrátila Tymošenková.
Široká koalícia Juščenkovej Našej Ukrajiny s Janukovyčovou Stranou regiónov by podľa Nemyriju nebola šťastným riešením. "Ich politická orientácia je úplne odlišná. Ak by sa spojili, Ukrajina by po nádejnej revolúcii znovu začala stagnovať a jej integrácia do európskych štruktúr by sa radikálne spomalila." Juščenko podľa neho spojenie s Janukovyčom riskovať nebude. "Stratil by svojich stúpencov a druhýkrát by ho už určite nezvolili."
Okrem výsledku volieb sa čaká aj na to, ako budú prebiehať. Posledné prezidentské voľby boli fiaskom. Po falšovaní volieb sa druhé kolo muselo opakovať. Podľa pozorovateľov však podobná situácia teraz nehrozí. "Napriek tomu sa objavilo niekoľko väčších problémov. Šéf Ústrednej volebnej komisie pripustil, že až milión voličov nemusia pustiť k voľbám, pre zle pripravené volebné zoznamy," hovorí Nemyrija. Podľa neho je to zlyhanie ministerstva vnútra, ktoré podcenilo prípravu volieb.
Napriek doteraz najférovejšej predvolebnej kampani sa voliči nedočkali televíznej debaty lídrov najsilnejších strán. "Je to obrovská chyba. Voľby bez televíznej debaty, to je ako sex po telefóne," myslí si Nemyrija. Jechanurov ani Janukovyč sa do vzájomnej konfrontácie nehrnuli. Ani jeden z nich, na rozdiel od Tymošenkovej, nie je veľmi zdatný rečník.
Bola to férová kampaň
Chcete vedieť, čo sa na Ukrajine skutočne deje? Zapnite si Piaty kanál. Tak to platilo, keď tam vrcholila oranžová revolúcia. Televízia magnáta Petra Porošenka, ktorý Juščenkovi platil prezidentskú kampaň, bola tretia najsledovanejšia. "Sledovanosť dosahovala dvanásť percent, dnes máme stabilné dve percentá," hovorí šéfredaktor spravodajstva Roman Skrypin a vôbec ho to neznepokojuje.
Ani pred voľbami ľudia neprepínajú viac na spravodajský kanál. "Je to v poriadku. Situácia na mediálnom trhu sa očistila. Sme spravodajský kanál a ostatné televízie po nástupe Viktora Juščenka začali takisto prinášať objektívne informácie. Oranžová revolúcia bola zároveň aj novinárskou revolúciou. Novinári začali robiť svoju prácu v pravom zmysle slova," rozpráva Skrypin. "Obdobie cenzúry už máme za sebou." Počas vlády prezidenta Leonida Kučmu bolo zadávanie úloh redaktorom zhora bežné.
Na jeseň 2004 v deň druhého kola prezidentských volieb takmer vo všetkých straníckych štáboch vrátane Janukovyčovej Strany regiónov pozerali Piaty kanál. Práve tam zverejnili prvý odhad výsledkov. V štábe Našej Ukrajiny skákali ľudia od radosti, víťazom mal byť Juščenko.
Už skoro ráno však volebná komisia oznámila, že zvíťazil Janukovyč. Medzinárodní pozorovatelia označili voľby za sfalšované. Vypukla oranžová revolúcia, ktorá vyvrcholila tretím opakovaným prezidentským kolom. "Toto sa už nebude opakovať. Tieto voľby budú najdemokratickejšie v histórii Ukrajiny, aspoň čo sa týka mediálneho prostredia, myslí si Skrypin. "Všetky strany mohli agitovať v televíziách rovnako."
(rek)
Autor: MIREK TÓDA, Kyjev