Lacné topánky z Číny má zastaviť clo

BRUSEL - Európska komisia začne od druhého aprílového týždňa pridávať k cene topánok z Číny a Vietnamu zvláštnu prirážku. Clá budú postupne rásť ...

Čínski obuvníci sú bezkonkurenčne lacnejší a pracujú dlhšie ako tí európski. FOTO - TASR/AP

BRUSEL - Európska komisia začne od druhého aprílového týždňa pridávať k cene topánok z Číny a Vietnamu zvláštnu prirážku. Clá budú postupne rásť až na 19,4 percenta pre čínske topánky a 16,8 percenta pre vietnamské. Obe krajiny podľa bruselských úradníkov pomáhajú svojim výrobcom neférovými prostriedkami, daňovými a sociálnymi úľavami.

Bezzubé opatrenie

Podľa českých výrobcov obuvi a niekoľkých politikov v Európskej únii sa opatrenie minie účinkom a sotva zabráni ďalšiemu zaplavovaniu európskeho trhu lacnou a nekvalitnou obuvou. V Česku sa teraz vyrába len 5,5 milióna párov topánok, kým ešte pred piatimi rokmi to bolo trinásť miliónov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Zavedené clá sú príliš nízke a navyše sa nevzťahujú na detskú a športovú obuv, čo je podľa mňa celkom nepochopiteľné," kritizuje komisiu europoslankyňa Zuzana Roithová, ktorá sa v parlamente zaoberá ochranou spotrebiteľov.

Podľa Európskej komisie sa pre clá zdvihnú ceny topánok v Európe v prepočte maximálne o 45 korún. Tajomníčka Českej obuvníckej a koženej asociácie Vlasta Mayerová to považuje za dosť nadnesené číslo. Priemerná cena dovážanej obuvi, teda kožených topánok, ale aj plastových a plátenných je podľa českých štatistík len 46 korún.

"Pritom aj vlani na čínskom veľtrhu obuvi tamojší výrobcovia vyhlásili, že ich priemerná výroba jedného páru obuvi stojí 2,70 dolára (skoro 65 korún). K nám sa dovážajú nielen pod našu, ale aj pod čínsku výrobnu cenu," rozhorčuje sa Mayerová.

SkryťVypnúť reklamu

Colné pravidlá sa podľa výkonného prezidenta slovenského Zväzu kožiarskeho a obuvníckeho priemyslu Štefana Šula dajú zneužiť. Únia od cla oslobodila napríklad obuv do dĺžky 24 centimetrov. "Môže sa tak stať, že obchodníci dovezú tony dámskych topánok bez cla," povedal Šulo. Výnimka tiež platí aj pre obuv vyrábanú špeciálnou technológiou, napríklad pre atlétov alebo skateboardistov. "Toto je ďalšia z možností, ako sa dá úľava zneužiť."

Šulo upozornil aj na skutočnosť, že čínski výrobcovia predávajú svoju obuv na európsky trh prostredníctvom tretích krajín. "V rokoch 1999 až 2003 sme znížili dovoz čínskej obuvi na 2,5 milióna párov z piatich. Avšak z Vietnamu, Hongkongu, Taiwanu a Indonézie sa len v roku 2003 doviezlo 12 miliónov párov obuvi. Oni sú navzájom poprepájaní," povedal Šulo.

SkryťVypnúť reklamu

Cenové triky

Niektoré páry topánok sa do Česka doviezli len za dvanásť alebo dvadsať korún. A to zrejme preto, že dovozcovia falšujú doklady o výrobných nákladoch. Túto prax potvrdilo aj skúmanie Európskej komisie a Svetovej obchodnej organizácie.

Hovorca colníkov Jiří Barták povedal, že sa snaží spochybňovať deklarovanú cenu tovaru z Ázie. "Snažili sme sa na čínskej strane overiť doklady o cenách, ale bezvýsledne. O rok neskôr príde odpoveď, ktorá je nepoužiteľná," povedal Barták.

Podľa asociácie by bolo riešením znova zaviesť minimálnu dovoznú cenu obuvi či kvóty. To je však v Európskej únii a v rámci Svetovej obchodnej organizácie, ktorá sa snaží naopak obchodné obmedzenia búrať, ťažko priechodné.

Europoslankyňa Roithová sa viac ako prípadného rastu cien obáva ďalšieho znižovania kvality obuvi. "Expertízy preukázali, že niektoré používané suroviny sú zdraviu škodlivé. Aj používané kopytá nezodpovedajú európskym chodidlám," povedala Roithová, ktorá bola v minulosti riaditeľkou Fakultnej nemocnice Kráľovské Vinohrady v Prahe. Takzvané kopytá sa používajú pri výrobe topánok a určujú ich výsledný tvar. Podľa nej bola chyba, že boli v Česku zrušené povinné štandardy na výrobu a predaj ortopedicky vyhovujúcej obuvi.

SkryťVypnúť reklamu

Jej názor potvrdzuje aj obsah zásielky napodobenín značkových topánok, ktorú minulý týždeň zadržali colníci. Odborníci potvrdili nižšiu kvalitu, ako aj škodlivosť použitých materiálov.

Čína tvrdí, že únia porušuje princípy čestného obchodu

PEKING - Čína ostro kritizuje antidumpingové clá, ktoré sa Európska únia rozhodla uvaliť na dovoz obuvi z Číny a Vietnamu. Ako vyhlásilo čínske ministerstvo obchodu, clá považuje za diskriminačné. "Tento prístup, ktorý porušuje princípy čestného obchodu, nemá žiadnu podporu v zákone, ani sa nezakladá na faktoch," vyhlásilo ministerstvo na svojej internetovej stránke. Čínski výrobcovia obuvi podľa ministerstva "nespôsobili európskym výrobcom žiadne podstatné škody".

Komisia však už koncom februára informovala, že jej vyšetrovanie vo vybraných čínskych a vietnamských obuvníckych továrňach potvrdilo, že tieto firmy získavali nepovolené výhody od svojich štátov. Ide o lacné úvery, daňové prázdniny, netrhové prenájmy priestorov či možnosť nesprávneho ohodnocovania aktív.

SkryťVypnúť reklamu

Komisár únie Peter Mandelson vtedy navrhol postupne zaviesť antidumpingové clá s tým, že na začiatku by clá mohli dosahovať približne štyri percentá a postupne sa zvyšovať. Od roku 2001, keď Čína a Vietnam začali s nekalými obchodnými praktikami, klesla produkcia obuvi v únii o približne tridsať percent, rovnako aj ceny výrobkov. Prácu v odvetví stratilo približne 40-tisíc ľudí a podľa komisie k tomu prispeli aj ázijskí obuvníci.

(sita, reuters)

Tržby - kožiarsky a obuvnícky priemysel

Názov firmy Tržby (tis. Sk) Zmena (v %)

  2004 2004/03

Ecco Slovakia, Martin 2 336 205 20,4

Gabor, Bánovce nad Bebravou 2 232 116 5,4

Rieker Obuv, Komárno 1 889 354 -1,0

Eissmann Automotive Slovensko, Holíč 1 700 367 2,3

SkryťVypnúť reklamu

Rialto, Partizánske 1 394 932 -0,9

Bacou Dalloz, Partizánske 1 009 983 26,1

Vulkan, Partizánske 635 000 -6,2

JAS-Export, Bardejov 471 260 -25,4

JAS-Export Snina, Snina 385 261 0,4

SlovTan Contract Tannery, Liptovský Mikuláš 352 895 -41,2

Obuv-Špeciál, Bardejov 244 967 -1,0

Bacou Produkt, Partizánske 179 302 -33,0

Autor: JOHANNA GROHOVÁ, lh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu