Vysádzanie narcisov a jesienok do trávnika. KRESBA - AUTOR |
Väčšina okrasných cibuľových a hľuznatých rastlín,
ktoré pestujeme v záhradkách, vyžaduje nezamokrenú kyprú štruktúrnu pôdu. Ich nároky
na organické látky sú však rozdielne.
Poznáme každoročne vysádzané a viacročné cibuľové a hľuznaté rastliny. Každý rok sa sadia druhy, ktoré vymŕzajú (galtónia, georgína, mečík), alebo sa zaťahujú hlboko do pôdy a potom nekvitnú (tulipán). Veľa druhov cibuľovín rastie intenzívne len na jar. Aby v lete prekonali sucho, vo svojej pôvodnej domovine často prestanú úplne vegetovať. Hľuznaté okrasné rastliny väčšinou uprednostňujú celý rok vlhkú pôdu. Poznáme však nielen suchomilné, ale aj vlhkomilné až mokraďové druhy okrasných cibuľových a hľuznatých rastlín.
Väčšina rastlín (napríklad agapant, begónia, belevária, brimeura, bulbokódium, fakľa, galtónia, hyacint, hyacintec, chocholka, ixia, kamasia, ľaliovka, ľalia, modravka, narcis, scila, sprekéria, šafran, tulipán či veternica) vyžaduje humóznejšiu pôdu s obsahom 4 až 10 percent humusu. Pripravujeme ju primiešaním listovky alebo rašeliny do substrátu pred ich výsadbou. Osobitne náročné rastliny na živiny (begónia, hyacint, galtónia, ľaliovka, modravka, tulipán) sa odporúča vyhnojiť kompostom v dávke 8 kilogramov na štvorcový meter. Šafrany a narcisy môžeme vysadiť aj v skupinách do trávnika. Čerstvé zvyšky tráv sú dostatočným zdrojom živín pre tieto okrasné rastliny.
Veľmi náročné na organickú hmotu v pôde sú áron, áronovec, cyklámen, bleduľa, iskerník, ismena, kandík, krinum, kana, puškínia, snežienka, tavolín, tigrídia, trojlist a vstavač. Najlepšie rastú v humolitovej pôde s obsahom 10 až 50 percent organických látok. Pri ich výsadbe im lokálne vytvoríme humolitový antropogénny substrát. Jeho súčasťou však nemusí byť kompost ani priemyselné hnojivá.
V minerálnej pôde s obsahom humusu 2 až 4 percentá rastie dobre acidantera, cesnak, frízia, georgína, jesienka, korunovka, kosatček, kosatec, krivec, mečík, modrica a šternbergia. Hnojenie kompostom si spravidla nevyžadujú. Pri výsadbe mečíka, korunovky a georgíny môžeme do pôdy aplikovať 3 kilogramy dobre vyzretého kompostu na štvorcový meter.
Organickú hmotu bohatú na živiny neznášajú v substráte okrasné druhy aróna, cesnaku, kamasie, kosatca, modrice, ľalie a šafranu. Rastliny potom menej kvitnú a napádajú ich hubové choroby. Tieto druhy nikdy nehnojíme kompostom.
Doc. Ing. ZOLTÁN BEDRNA, DrSc.