Jeden takýto návrh, ktorý by mal dosah na imunitu sudcov, pred mesiacom predložil exminister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH. Hovorí, že ako minister vždy svoje návrhy so sudcami konzultoval, ale pripomína, že sudcovia si chránia nezávislosť súdnej moci, a preto je prekvapený, ak chcú takýmto spôsobom zasahovať do moci zákonodarnej.
"Je to podobné, ako keby parlament alebo vláda žiadali predtým, ako súd vynesie rozsudok, aby im ho dal preštudovať, a to nie je celkom v poriadku," povedal. Tvrdí, že konzultácie sú možné, ale nie je prípustné, aby sa Najvyšší súd stal formálne súčasťou legislatívneho procesu.
Zastupujúci predseda parlamentu Béla Bugár z SMK hovorí, že vyžiadanie si stanoviska od sudcov je v kompetencii výborov. "Ak to bude aj v budúcnosti problém, je možné prijať uznesenie parlamentu, v ktorom by parlament zaviazal výbory," vyhlásil. Vzápätí však dodal, že každá skupina, ktorá presadzuje svoje záujmy, by si veľmi rada zabezpečila takúto výsadu. "Parlament môže ísť v ústrety, ale ja si nemyslím, že by v budúcnosti Národná rada prijala takýto záväzok," ukončil Bugár.
(rp)