BRATISLAVA - Veto ministerstva hospodárstva na predaj 49-percentného podielu Transpetrolu, ktorý vlastní holandská spoločnosť Yukos Finance B.V., platí prinajmenšom do konca januára 2007. Termín však vyprší niekedy v prvej polovici budúceho roka, pretože sa viaže nie na podpis zmluvy, ale na dátum uzavretia transakcie. To trvalo ešte nejaký čas po podpise kontraktu. Potom môže Yukos, blízky ruskému ťažobného gigantu Jukos, predať akcie komu chce a bez sankcií.
Pokuta alebo čakanie?
Ak by Rusi minoritný podiel slovenského ropného prepravcu predali bez súhlasu ministerstva hneď, museli by Slovensku zaplatiť polovicu kúpnej ceny, za ktorú pred štyrmi rokmi akcie kúpili. Pre Yukos to znamená, že keď minoritný podiel v Transpetrole predá spoločnosti Russnefť, príde o časť zárobku. Slovenskej strane bude musieť zaplatiť 37 miliónov dolárov. Vyplýva to zo zmluvy o kúpe 49 percent akcií Transpetrolu, ktorej časti na základe kritiky denníka SME sprístupnilo ministerstvo hospodárstva. Ďalšie podmienky nakladania s akciami Transpetrolu sú v materiáli vybielené.
Minister hospodárstva Jirko Malchárek už riešenie problému Transpetrol odkazuje svojmu nástupcovi. V televízii TA3 vyhlásil, že o transakcii zrejme rozhodne nová vláda, ktorá vzíde z volieb. Slovensko tak stratí vo vyjednávaní o ďalšom osude akcií ropného prepravcu niekoľko mesiacov.
Minister Malchárek, ktorý ešte v polovici februára obhajoval predaj 49 percent Transpetrolu Russnefti, zároveň upozornil, že bez jednoznačnej politickej zhody na ďalších krokoch ani konať nemôže. Yukos podľa neho na možnosť spätného odkupu akcií vôbec nereagoval.
Zmena postoja
Keď vlani v decembri Rusi navrhli, že balík akcií kúpi Russnefť, minister hospodárstva v Moskve s novým vlastníkom súhlasil. Yukos potom 4. februára podpísal s Russnefťou zmluvu, podľa ktorej za akcie dostane 103 miliónov dolárov, teda o 29 miliónov viac ako za ne pôvodne zaplatil slovenskému štátu.
Kontrakt od 10. marca posudzuje slovenský Protimonopolný úrad. Na rozhodnutie má 60 dní. Fakt, že sa už Russnefť hlási ako vlastník akcií Transpetrolu, je dôvodom, aby vláda začala konať. Či bude ministerstvo hospodárstva rokovať s Yukosom o odkúpení akcií, hovorca rezortu Róbert Beňo odmietol komentovať.
Ministerstvo do polovice februára názor nezmenilo a kontrakt podporovalo. Situácia sa obrátila v prvej polovici marca, keď premiér Mikuláš Dzurinda povedal novinárom, že spoločnosť Russnefť by podiel v Transpetrole dostať nemala. Argumenty proti boli zrejmé - zníženie závislosti Slovenska od ruských energetických zdrojov a spriechodnenie prepravy kaspickej ropy ropovodom Družba, čo je pre ruských producentov problém. O diverzifikácii energetických zdrojov hovorí aj energetická politika ministerstva hospodárstva z januára tohto roka. (dc)