Písomky so žiakmi píšu ich učitelia. Každá škola má veľký záujem, aby jej žiaci dobre dopadli. Monitor a následné prijatie na stredné školy svedčia o jej kvalite. FOTO - ARCHÍV SME |
BRATISLAVA - Prijímačky na stredné školy by o dva roky mal nahradiť Monitor 9. Mnoho stredných škôl však testovaniu deviatakov nedôveruje. Spochybňujú najmä objektivitu testovania a náročnosť previerok deviatakov, čo sa odrazilo aj na tohtoročných prijímacích kritériách na stredné školy. Všetky stredné školy musia pri prijímaní brať do úvahy výsledky monitoru, do akej miery tak urobia, je na rozhodnutí riaditeľov jednotlivých škôl.
Uchádzačom o štúdium na Gymnáziu Martina Kukučína v Revúcej z celkových sto bodov, ktoré môžu získať na prijímačkách, škola za dobre zvládnutý monitor dá maximálne 20 bodov.
Gymnázium na Bilíkovej ulici v Bratislave berie výsledky monitoru len ako pomocné kritériá prijatia.
Riaditeľ Gymnázia Ladislava Sáru v Bratislave Pavel Sadloň sa rozhodol v prijímacích kritériách brať výsledky monitoru do úvahy. Uchádzači môžu získať za monitor 30 % z celkového hodnotenia prijímačiek. "Skúsime dať dôveru základným školám. Budem porovnávať výsledky budúcich prvákov s výsledkami monitoru. Ak sa ukáže, že monitor nemá výpovednú hodnotu, potom budem vedieť povedať, akú má úroveň," povedal Sadloň.
Naopak, niektoré školy, o ktoré je menší záujem, prijímačky nahradili monitorom. Vladimír Burjan, riaditeľ firmy Exam testing, ktorá testuje aj deviatakov prostredníctvom komerčného Projektu Komparo, si myslí, že Monitor 9 netreba spájať s prijímačkami na stredné školy.
"Úroveň deviatakov je veľmi rôzna a nie je možné jednou úrovňou testu rovnako ohodnotiť slabších i šikovnejších žiakov. Pre elitné gymnázium, kde sa hlási štyristo žiakov, a berú šesťdesiat, sú výsledky testu strednej úrovne bezcenné," myslí si Burjan.
Problémom monitoru je aj jeho objektívnosť. Písomky so žiakmi píšu ich učitelia. Každá škola má veľký záujem, aby jej žiaci dobre dopadli. Monitor a následné prijatie na stredné školy svedčia o jej kvalite. "Je veľa signálov, že testovanie je nekorektné, žiaci opisujú a našepkávajú si. Stačí si pozrieť chat na internete, kde sa žiaci sami tým chvália," hovorí Burjan. "Všade na svete chodia na monitoring externí administrátori, ktorí rozdajú testy," dodáva.
Minister školstva László Szigeti tvrdí, že pre objektívnosť monitorovania ministerstvo urobilo všetko, čo mohlo. Na objektívnosť monitoru dohliadala vyše 150 inšpektorov zo školskej inšpekcie. Testovania sa zúčastnilo 69 zamestnancov krajských školských úradov a učitelia zo stredných škôl.