nezamestnanosť a naštartovať trvalý rast. Na summit včera prišiel s barlami aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Jeho český kolega Jiří Paroubek zostal doma, do Bruselu sa chystal až neskoro v noci. Prednosť dostala predvolebná debata Českej televízie. "Vôbec nič sa nestane, keď sa tam objavím až v piatok, republika o nič nepríde," vyhlásil Paroubek a na summit poslal vicepremiéra Jiřího Havla.
Jednou z klúčových postáv summitu je nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá povedie debatu o spoločnej energetickej politike. Únia sa snaží zlepšiť dodávky ropy a plynu, zbaviť sa závislosti od Ruska a otvoriť nové cesty pre plyn z kaspickej oblasti a zo severnej Afriky. Prioritou je využívanie obnoviteľných zdrojov a šetrenie s energiou.
Pre nováčikov z členských krajín vrátane Slovenska bude dôležitou témou liberalizácia trhu so službami a zrušenie pracovných povolení. Niektorí premiéri chcú opäť požiadať svojich kolegov, aby obmedzenia nepredlžovali a prvého mája otvorili svoje pracovné trhy pre obyvateľov zo strednej a východnej Európy. Šanca na zmenu postoja Nemecka či Rakúska je šak mizivá.
V Bruseli sa stretli aj šéfovia diplomacií, aby hovorili o ďalšom rozširovaní únie, ktoré nedávno spochybnil Európsky parlament. Europoslanci žiadajú, aby si únia do konca stanovila presné kritériá, za akých je schopná prijať ďalších záujemcov. Do úvahy treba brať názory západnej Európy, kde majú ľudia pocit, že sa únia rozširuje príliš rýchlo a bez uváženia. Pre Balkán a Turecko navrhol parlament zvážiť akúsi tretiu cestu, teda nie plné členstvo, ale užšie susedské a ekonomické vzťahy.
Autor: Brusel