Hoci vodič auta, na ktorého mieril zbraňou muž z iného auta okamžite zavolal políciu, policajná hliadka auto napriek presnému popisu a aj so štátnou poznávacou značkou nezastavila. FOILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR |
BRATISLAVA - Pištoľou zamieril jeden vodič na druhého, ktorý ho predbiehal. Stalo sa to v sobotu na výjazde z Devínskej Novej Vsi do Bratislavy a zbraň namieril jeden z dvojice mladých mužov v červenom Seate Ibiza.
Vodič v šoku spomalil a umožnil Seatu opäť ho predbehnúť. Vzápätí incident oznámil polícii na čísle 158 vrátane poznávacej značky, popisu oboch mladíkov a smeru, ktorým sa na aute vydali.
Policajným hliadkam, ktoré dostali hlásenie z centrály, sa Seat nepodarilo zastaviť.
Prípad prevzala kriminálna polícia, ktorá však vodiča oslovila až včera. Ten odmietol podať trestné oznámenie v obave, že by sa mu posádka Seatu mohla pomstiť. Svoje meno povedal redakcii SME.
"Ak poškodený odmietne podať trestné oznámenie, kriminálka bude zbierať dôkazy, až usvedčí posádku," povedala bratislavská policajná hovorkyňa Alena Toševová.
Na zisťovanie dôkazov však už môže byť neskoro. Posádka Seatu môže tvrdiť, že nič také sa nestalo, keďže hliadka ich nezastavila v čase, keď mali zbraň v aute.
"Vhodné by bolo, keby sa vodičovi podarilo zaistiť si svedkov," povedala hovorkyňa policajného prezídia Marta Bujňáková.
Bujňáková upozornila na podobný prípad z vlaňajška. Aj vtedy mieril muž v Mercedese zbraňou na vodiča, ktorý to síce nahlásil polícii, ale ani vtedy hliadka Mercedes nestihla zastaviť.
Vodič vtedy podal trestné oznámenie a majiteľa Mercedesu polícia neskôr vypátrala. Ten však tvrdil, že sa nič také nestalo. Vodič poslal na množstvo adries e-mail, v ktorom upozornil na bezmocnosť občana. "Môžem síce podať trestné oznámenie, ale nič tým nedosiahnem, jedine ak to, že sa dotyčný dozvie moje meno a adresu a zájde ešte na kus reči," povedal vtedy.
Ak niekto na iného mieri zbraňou, môže dostať aj niekoľko rokov väzenia podľa toho, či by to sudca chápal ako nebezpečné vyhrážanie sa alebo napríklad všeobecné ohrozenie. "Nikto si nemôže dovoliť mieriť na druhého zbraňou," hovorí Bujňáková.
Hoci útočníci mohli mať namiesto ozajstnej pištole aj atrapu, šéf bezpečnostnej agentúry Ľubomír Kösegi tvrdí, že "v podstate vždy ide o mierenie zbraňou, aj keď nie je naozajstná". Vodič totiž nemôže rozoznať, či je pravá, a podľa Kösegiho "aj auto, ktoré útočí na druhé, je klasifikované ako zbraň". (mip)
Čo robiť, keď na vás
z auta mieria zbraňou
"Vodič má incident hneď ohlásiť telefonicky, ale aj osobne v mieste svojho bydliska. Musí nadiktovať typ auta, štátnu poznávaciu značku a poprípade popis útočníka a cestu, kadiaľ sa auto s útočníkmi uberá. Polícia je povinná každé oznámenie preveriť. Do mesiaca má vodič právo sa dozvedieť, ako vyšetrovanie pokročilo," hovorí Marta Bujňáková, hovorkyňa Prezídia Policajného zboru.
Táňa Tureková z občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia radí, aby sa ľudia nenechali vyprovokovať a "auto s útočníkmi si netreba všímať". Šéf bezpečnostnej agentúry Ľubomír Kösegi radí "prudko zastaviť alebo odbočiť z cesty".
(mip)