Umelci hovoria, že minister kultúry František Tóth nemá "nemá dôveru veľkej časti kultúrnej obce" a pri hlasovaní v parlamente mu vyslovilo dôveru len deväť poslancov.
Minister Tóth povedal, že vláda by mala byť funkčná až do konca funkčného obdobia. "Keď zastavíme všetky činnosti, za čo budeme brať peniaze?" Výberové konanie je podľa neho objektívny a transparentný proces. Prihlásilo sa šesť kandidátov a riaditeľa vyberie nezávislá komisia odborníkov. "Je to normálny proces, ktorý sa môže diať aj prvý deň po voľbách aj tri dni pred voľbami. Je to zbytočná iniciatíva," myslí si Tóth.
Podľa umelcov by sa malo preskúmať aj rušenie a redukcia pamiatkových zón a ak sa to dá, vrátiť pamiatkové zóny do pôvodného stavu. Upozornili, že nejde iba o Bratislavu, ale o zóny na celom území Slovenska.
Výhrady majú aj k funkčnosti grantového systému. Výbor preto vyzvali, aby na ministerstve kultúry urobil poslanecký prieskum o transparentnosti a funkčnosti prideľovania grantov.
Umelci vyzvali výbor, aby ministrovi kultúry odporučil zrušiť opatrenie, na základe ktorého majú byť od tohto roka prezentačné organizácie financované v rozhodujúcej miere podľa počtu návštevníkov, čo nemá oporu vo vládnom programe.
Minister Tóth povedal, že nemá zákonné možnosti zrušiť pamiatkovú zónu, pretože ten proces prebehol zákonne. O monitoringu návštevnosti povedal, že kultúrne inštitúcie sú pre všetkých daňových poplatníkov a nielen pre úzku skupinu vyvolených.
Pod výzvou zástupcov kultúrnej obce sú podpísaní Peter Pavlac, Anton Popovič a Adrian Rajter. Minister hovorí, že od "týchto pánov som stokrát počul - zastaviť, nerobiť, skončiť, ale nepočul som jediný pozitívny návrh".
Parlamentný výbor k požiadavkám umelcov nezaujal nijaké stanovisko, pretože nebol uznášaniaschopný.
(sp, tasr)