Príslušníci ETA včera priniesli Španielsku dobrú správu: baskickí separatisti sa vzdávajú ozbrojeného boja. FOTO - ČTK/AP |
Premiér José Luís Rodriguéz Zapatero dokonca teraz zvažuje svoju účasť na summite Európskej únie, ktorý sa začína dnes v Bruseli. Rokovania so separatistami doteraz podmieňoval tým, že sa ETA navždy zriekne násilia. Socialistická vláda už niekoľko týždňov očakávala, že ETA prímerie oznámi aj napriek niekoľkým menším bombovým útokom v posledných týždňoch. Ich cieľom boli firmy, banky a kancelárie v baskickom regióne. ETA často získavala peniaze vydieraním podnikateľskej komunity.
Španielska vláda vyhlásenie privítala. "Verím, že prímerie je začiatkom konca násilia," vyhlásila prvá vicepremiérka María Teresa Fernandézová de la Vega. ETA už raz prímerie v roku 1998 vyhlásila, ale o rok ho odvolala. Zo strany ETA je to len "pauza na oddych a nie zrieknutie sa násilia a zločinnosti," povedal včera vodca konzervatívnej opozície Mariano Rajoy.
"Cieľom tohto rozhodnutia je začať demokratický proces v Baskicku. Na jeho konci musia mať baskickí občania možnosť rozhodovať o svojej budúcnosti. To je prianie a vôľa ETA," tvrdí organizácia, ktorá v dokumente vyzvala španielsku a francúzsku vládu, aby na novú situáciu reagovali kladne a prestali používať represívne prostriedky. Video prečítali traja muži v maskách a typických baretkách, sediaci za stolom pred vlajkou organizácie. ETA je jednou z posledných aktívnych ozbrojených skupín v západnej Európe a je považovaná oficiálne za teroristickú organizáciu Európskou úniou aj Spojenými štátmi. Od roku 1968, keď začala bojovať za samostatný štát Baskov na severe Španielska a juhozápade Francúzska, pripravila o život viac než 800 ľudí. Posledný vražedný útok spáchala v máji 2003. V poslednom čase pri útokoch, pred ktorými väčšinou varovala, vznikali iba hmotné škody. (čtk, sita)