SDKÚ vo svojich volebných novinách ponúka vyžrebovanému mobilný telefón za správnu odpoveď na otázku, kedy mala strana svoju prvú tohtoročnú programovú konferenciu.
ANO ponúka výhercovi vedomostnej súťaže trojmesačný jazykový pobyt v Londýne, druhou cenou je ročné predplatné pripojenia na internet a ďalších osem vyžrebovaných dostane mp3 prehrávače.
Hovorca SDKÚ Martin Maťko povedal, že do súťaže ide iba jeden mobilný telefón. Prípadné ďalšie súťaže by sa mohli objaviť na stránkach straníckeho časopisu Modré správy, povedal Maťko.
"Je to tak orientované hlavne preto, že výučba jazykov u nás pokrivkáva," povedala o súťaži o študijný pobyt hovorkyňa ANO Magda Krasulová. Výhra znamená zaplatenie letenky, ubytovania i školného a stranu by mohla stáť zhruba 70-tisíc korún.
O súťaž je podľa nej veľký záujem a prihlásilo sa okolo 1200 ľudí. Podľa Krasulovej bola súťaž vypísaná ešte pred vyhlásením termínu predčasných volieb, a tak žrebovanie výhercov deň pred otvorením hlasovacích miestností je len náhoda.
V HZDS sa so súťažami "skôr nepočíta", povedala hovorkyňa hnutia Magdaléna Fajtová, podobne reagovali aj predstavitelia SMK, SF a Smeru.
Šéf kampane KDH Pavol Abrhan povedal, že zatiaľ v pláne súťaž o ceny nemajú, ale nevylučuje, že nejakú zorganizujú.
Strany nevypisujú predvolebné súťaže len na Slovensku. Ceny bude v tohtoročných voľbách rozdávať napríklad česká Únia slobody, ktorá vypísala súťaž o 25-tisíc českých korún. Pred poslednými voľbami do Európskeho parlamentu išla na voličov Občianska demokratická strana s lístkami na koncerty.
Pred parlamentnými voľbami sa u našich susedov žrebovali výhercovia horských bicyklov alebo zájazdov.