Rekonštrukcia panelových domov zrejme v budúcich výdavkoch fondov Európskej únie zostane len okrajovou položkou. A to aj napriek uzneseniu decembrového summitu Európskej únie, ktoré sa dalo vyložiť ako zelená pre masívne financovanie týchto aktivít. Vyplýva to z doterajšej podoby návrhu príslušného nariadenia únie, ktoré má plnú podporu Európskej komisie. Píše sa v ňom, že na bývanie sa dajú štrukturálne fondy použiť "výnimočne". Nové členské krajiny môžu na tento účel spotrebovať nanajvýš tri percentá z operačného programu, ktorý toto počínanie zahrnie. Podmienkou bude ucelený plán rekonštrukcie mestskej zástavby a cieľom musí byť "obnova sociálneho bývania vrátane energetickej účinnosti".
Česko pripravilo spolu so Slovenskom, Poľskom a Maďarskom memorandum, v ktorom navrhuje objem prostriedkov na účely bývania podstatne zvýšiť. Európske fondy by nemali byť použiteľné iba na "sociálne byty" a na zatepľovanie, ale všeobecne na panelové sídliská, kde hrozí sociálne vylúčenie jeho obyvateľov. Celková použiteľná suma by sa mala rovnať trom percentám prostriedkov, čo má daná krajina k dispozícii zo štrukturálnych fondov EÚ, nie len z jedného domáceho operačného programu.
Komisárke pre regionálny rozvoj Danute Hübnerovej z Poľska sa naopak návrh páči. "Som spokojná so znením, ktoré jasne hovorí, že ide o výnimočnú vec. Dúfam, že sa to v tejto podobe zachová," povedala. Domnieva sa, že takto nebudú európske peniaze slúžiť ako hlavný zdroj financovania, ale ako podnet na súkromné investície a pre banky.
Komisia už pripravila koncepciu, ako do rekonštrukcie panelových sídlisk v nových krajinách zapojiť Európsku investičnú banku a európsku banku pre obnovu a rozvoj. Nový návrh nariadenia pripravili britskí a rakúski diplomati tesne pred Vianocami, keď do predchádzajúceho textu vložili výsledky decembrového summitu, na ktorom sa EÚ dohodla na nasledujúcom sedemročnom rozpočte, a pravidlá rozdeľovania výdavkov. Teraz bude predmetom niekoľkých kôl rokovaní medzi členskými štátmi, ale Hübnerová neočakáva zmeny. Tie podľa nej môžu nastať, keď sa predloha dostane do pléna Európskeho parlamentu.
(čtk)
Pri zatepľovaní môže pomôcť aj internetRady o tom, ako čo najlepšie zatepliť dom či byt možno nájsť aj na internete.
Stavebný poradca
Adresa www.stavebnyporadca.sk ponúka informácie o úspore energií pomocou zateplenia striech a okien, rekonštrukcie budov, vonkajších povrchov alebo úprav okolia.
Na stránke sú aj platné zákony a vyhlášky, ktoré sa týkajú tejto problematiky a informácie o možnosti financovania zatepľovania.
Priamo na stránke je kalkulačka, pomocou ktorej možno vyrátať hrúbku tepelnej izolácie.
V sekcii Pracovné postupy sú rady, ktoré krok za krom vysvetľujú postup prác pri zatepľovaní, omietaní fasády a rekonštrukcii strechy.
Časopisy o bývaní
Praktické rady o zatepľovaní sa dajú nájsť aj na internetových stránkach časopisov o bývaní. Stránka www.abcinterier.sk je tematicky rozdelená na dom, byt, kanceláriu a chatu. K týmto témam zároveň prislúcha galéria, kalendár výstav a konferencií a zoznamy firiem, ktoré ponúkajú stavebné práce.
Internetová stránka www.tvojdom.sk je rozdelená na viacero sekcií, ktoré sa venujú bývaniu, stavbám, realitám a kuchyniam.
Zoznamy firiem
Okrem stránok, ktoré sa priamo venujú bývaniu alebo stavbám, možno na internete nájsť aj zoznamy firiem, ktoré zatepľovacie práce vykonávajú.
Databázy firiem sú aj na stránke www.skreality.sk.
Na stránke www.byvanie.sk ponúka okrem databázy firiem aj nápady na zlepšenie bývania a podrobné vyhľadávanie vo zvolených kategóriách. Kontakty a materiály sa dajú vyhľadávať aj podľa krajov alebo ceny.
Stránky firiem
Informácie o zatepľovaní ponúkajú aj stránky firiem, ktoré zatepľovanie vykonávajú. Sú na nich ponuky firiem spolu s cenníkmi a kontaktmi. Záujemcovia o zatepľovanie na nich však nenájdu nezávislé porovnania s inými výrobkami.
Filip vypočíta únik tepla
Nielen zatepľovaniu, ale celkovým úsporám energie sa venuje internetový portál www.e-filip.sk. Okrem praktických rád ponúka aj kalkulačku, na základe ktorej si možno vypočítať, koľko tepla uniká cez okná, dvere či steny. Záujemcovia si tu môžu aj porovnať ceny jednotlivých palív ako elektrickej energie, plynu, uhlia a dreva. Stránka zároveň ponúka aj porovnanie, koľko stojí vykurovanie domov a bytov jednotlivými druhmi paliva.
Internetové stránky, na ktorých možno nájsť
informácie o zatepľovaní
E-filip www.e-filip.sk
Byvanie.sk www.byvanie.sk
Štýl Bývania www.stylbyvania.sk
Stavebný poradca www.stavebnyporadca.sk
ABC Interiér www.abcinterier.sk
Tvoj Dom www.tvojdom.sk
SK Reality www.skreality.sk