Postup bol vždy rovnaký. Obžalovaní najskôr žiadali súd o vykonanie nového dôkazu a chceli vypočuť nového svedka. Sudcovia to ani v jednom prípade nepovažovali za nevyhnutné a žiadosť zamietli.
Reakciou obžalovaných bolo podanie námietky zaujatosti proti senátu. Sudcovia ich zamietli a obžalovaní podali sťažnosť na Najvyšší súd. Kým ten nerozhodne, nesmie sa ďalej pokračovať.
Ak aj Najvyšší súd sťažnosti odmietne, čo je pravdepodobné, pretože podľa Evy Rupcovej zo súdu sa "neprihliada na námietky zaujatosti, ak sudca odmietne vykonať niektoré dôkazy, pretože je na jeho rozhodnutí, ktoré dôkazy pripustí", obžalovaným to môže pomôcť dostať sa na slobodu. To vtedy, ak súdy právoplatne nerozhodnú do uplynutia väzobnej lehoty.
Ministerstvo spravodlivosti v minulosti tvrdilo, že zmenami v zákone sa mu riziko predlžovania procesov pomocou podávania námietok podarilo obmedziť. Ľubomíra Miklovičová z tlačového odboru však hovorí, že v záujme práva na konanie bez prieťahov nie je možné potlačiť právo na spravodlivý súdny proces.
Advokát a učiteľ trestného práva Juraj Kolesár hovorí, že od obhajoby v takýchto prípadoch nejde o obštrukcie, ale len o využitie zákonných možností. Tvrdí, že obžalovaní majú právo na vykonanie všetkých dôkazov a "veľmi často ich súd akceptovať nechce, takže obhajoba prakticky nemá inú možnosť, len namietať zaujatosť súdu". (rp)
Prípady, ktoré stoja pre námietky zaujatosti
Kyselinári
Skupina mužov fiktívnym obchodovaním s bezcenným softvérom obrala štát o desiatky miliónov korún. Nastrčených podnikateľov, takzvané biele kone, potom vraždili. Doteraz sa vie o štyroch mŕtvych, všetci skončili v kadiach s kyselinou. S veľkou pravdepodobnosťou bolo obetí podstatne viac. Kauzu rieši Špeciálny súd.
Devín banka
Organizovaná skupina prelievala cez nastrčené firmy desiatky miliónov počas konkurzu skrachovanej banky. Troch konateľov zavraždili. Osemčlenná skupina obžalovaných v pondelok podaním námietky pozastavila konanie na Špeciálnom súde tesne pred vyhlásením rozsudku.
Vražda primátora Poltára
Krajský súd v Trnave si musel dať na neurčito prestávku v prejednávaní vraždy Jána Koršóa, bývalého primátora Poltára.