V krajinách únie trpí vidiek na nedostatok širokopásmových prípojok do internetu. Spoločenstvo chce do nových pripojení investovať desiatky miliárd eur. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR |
BRUSEL - Dediny v Európskej únii trápi nedostatok prípojok na broadband, rýchly internet. Kým v mestách majú nezriedka prístup na sieť všetci obyvatelia, na vidieku sú štatistiky výrazne horšie a rýchly internet tak môže v priemere využívať zhruba len polovica obyvateľov malých obcí. Vyplýva to zo štatistík Európskej komisie.
Zdanlivo nevinný ukazovateľ má nepriaznivé hospodárske vplyvy a spôsobuje zaostávanie vidieka. Podľa komisárky pre informačnú spoločnosť a médiá Viviane Redingovej broadband znamená vyšší hospodársky rast a nové pracovné miesta. Keby napríklad všetci Nemci mali prístup k rýchlemu internetu, znamenalo by to prílev 46 miliárd eur priameho kapitálu a vytvorenie 260-tisíc pracovných miest," povedala včera novinárom.
Nedostatok internetových prípojok však nie je jediným problémom. Dediny trápi inízka rýchlosť pripojenia. Zatiaľ čo obyvatelia miest sa väčšinou môžu pochváliť pripojením rýchlejším než 1 megabit za sekundu, dedinčania sa musia uspokojiť často s nižšou než polovičnou rýchlosťou. EÚ sa však tento ukazovateľ podarí zrejme len veľmi ťažko ovplyvniť, pretože rýchlosť pripojenia je doménou telekomunikačných firiem. Tie často do vidieckych lokalít neumiestňujú potrebnú techniku na poskytovanie širokého pásma, pretože sa im to neoplatí.
Napriek tomu sa únia v blízkej budúcnosti chystá rozvoj internetu na vidieku viac podporovať, predovšetkým finančne. Na rozšírenie prístupu k svetovej informačnej sieti by mala plynúť časť z 50 až 70 miliárd eur, ktoré by mali byť v rozpočte Európskej únie na roky 2007 až 2013 vyčlenené práve do kapitoly rozvoja vidieka. I tu však môže európske spoločenstvo "naraziť". O účele, na ktorý finančné prostriedky poputujú, rozhodujú totiž väčšinou národné vlády. Namiesto rozvoja internetu tak peniaze nakoniec môžu skončiť úplne inde, napríklad v poľnohospodárstve.
Na konci roku 2005 malo prístup k rýchlemu internetu spolu 13 percent európskej populácie a 25 percent domácností. Celkový počet prípojok už dosiahol zhruba 60 miliónov. Široké pásmo sa presadzuje i v Česku. Značne k tomu prispieva rastúca obľuba pripojenia cez ADSL. Kým v júni 2004 v ČR exitovalo zhruba 36-tisíc ADSL prípojok, v októbri minulého roka to bolo už 252-tisíc prípojok. Na Slovensku pripojenie v regiónoch najnovšie ošetruje program Internet pre vzdelanie. (čtk)