Stačí predložiť všetky potrebné doklady priamo u predajcu automobilov.
Po splnení všetkých podmienok udelí lízingová spoločnosť súhlas so zmluvou
do niekoľkých minút.
Podmienky na získanie lízingu pritom nie sú nijako náročné. Pri súkromných osobách, autách väčšinou v nižšej hodnote a väčšej akontácii stačia v niektorých lízingových spoločnostiach dva doklady totožnosti. Pri drahších autách alebo nižšej akontácii treba predložiť potvrdenie o príjme. Uzatvorením lízingovej zmluvy sa však vzájomné povinnosti zákazníka a lízingovej spoločnosti nekončia.
Po skončení lízingu
Počas trvania lízingu a štandardnom priebehu zmluvy sa kontakt medzi zákazníkom a lízingovkou obmedzuje len na
pravidelné úhrady splátok. Komunikácia sa zintenzívni pred koncom lízingovej zmluvy. Lízingový vzťah sa považuje za
riadne ukončený po zaplatení všetkých splátok a vyrovnaní zostatkovej alebo odkupnej ceny. Vtedy prechádza vlastníctvo automobilu na zákazníka lízingovky.
Nejaký čas pred plánovaným ukončením zmluvy pošle lízingovka zákazníkovi faktúru na úhradu zostatkovej alebo odkupnej ceny. O zostatkovú hodnotu ide v tom prípade, ak splátky, ktoré zákazník splácal pravidelne počas lízingu nestačia na krytie celej hodnoty automobilu a lízingového navýšenia. Je to spôsob ako znížiť výšku bežných splátok a nechať úhradu vyššej sumy na koniec lízingu. Zákazník tak môže uľaviť svojmu splátkovému kalendáru a využiť väčšie plánované príjmy v budúcnosti. Výška zostatkovej hodnoty sa dohoduje na začiatku lízingového vzťahu. Odkupná cena predstavuje administratívny poplatok lízingovej spoločnosti. Zvyčajne je stanovená na sumu 1000 Sk.
Spolu s faktúrou na zostatkovú alebo odkupnú cenu môže prísť i výzva na zaplatenie prípadných nezaplatených splátok a pokút vyplývajúcich z omeškania. Rovnako tieto sumy treba zaplatiť, bez nich sa nemôže stať zákazník majiteľom automobilu.
Po úhrade všetkých platieb vyzve lízingová spoločnosť zákazníka podpísať kúpnu zmluvu.
Následne zasiela záznam o ukončení lízingovej zmluvy, plnú moc na prepis majiteľa na dopravnom inšpektoráte a pri predchádzajúcej evidencii vozidiel i veľký technický preukaz, ktorý mala počas lízingu u seba. S týmito dokladmi ide nový majiteľ na dopravný inšpektorát. Po prepise je už jeho vlastníctvo zapísané aj v policajnej evidencii.
Úpravy vozidla
Počas trvania lízingu však môže vzniknúť množstvo ďalších situácii, pri ktorých sa zákazník a lízingová spoločnosť musia dohodnúť. Napríklad pri havárii alebo krádeži automobilu sa musia vyrovnať z plnenia od poisťovne. Delenie poistného plnenia môže byť často príčinou nedorozumení medzi zákazníkom a lízingovou spoločnosťou. Dohodu však treba i pri situáciách, keď sa zákazník rozhodne pre technický zásah do automobilu. Auto je po celý čas vo vlastníctve lízingovej spoločnosti. Tá preto musí dať súhlas na každú úpravu.
Zákazník teda nemôže bez súhlasu namontovať ťažné zariadenie, klimatizáciu, zabezpečovacie zariadenie, zmeniť farbu karosérie, alebo nejakým spôsobom zasahovať do motora. Lízingová spoločnosť musí so všetkým súhlasiť. Inak zákazník nemôže úpravu urobiť. Zákazník o súhlas žiada písomne. Lízingová spoločnosť pošle svoje vyrozumenie do niekoľkých dní. V niektorých prípadoch môže úprava zvýšiť i hodnotu lízingu. Za zákazníka ju vtedy uhrádza lízingová spoločnosť a ten ju platí vo forme zvýšených splátok. Každá spoločnosť má pre takéto prípady vytvorené vlastné postupy. Vždy sa preto treba vopred informovať.
Niektoré spoločnosti napríklad požadujú v prípade preplatenia a neskoršieho splácania vo forme splátok, vykonanie úpravy v autorizovanom servise. So zmenou musí súhlasiť i poisťovňa. Niekedy môže hodnota úpravy zvýšiť i cenu, z ktorej sa vypočítava poistné a teda i samotnú platbu za poistenie.
Peter Apolen
FOTO: internet