Najvážnejšie nevysvetlené kauzy sa týkajú HZDS. Jeho predseda Vladimír Mečiar dodnes nevysvetlil, z čoho si kúpil drahú vilu Elektra v Trenčianskych Tepliciach. Médiám stále odpovedá len to, že kauzu preverovala polícia a nič nezistila, tvrdí, že všetko vysvetlil.
Viaceré strany pripomínajú Mečiarovi aj jeho amnestie, ktoré zabránili spravodlivému súdu v prípade zavlečenia Michala Kováča mladšieho.
SDKÚ dodnes nevysvetlila kauzu 22-miliónového dlhu. Verejnosť dodnes nevie, kto prevzal dlh, ale hovorca SDKÚ Martin Maťko, podobne ako Vladimír Mečiar, tvrdí, že kauzu vysvetlili.
"Príslušné materiály ukázal predseda našej strany aj redaktorovi denníka SME," hovorí Maťko. Strana však po dlhom čase priznala len to, že dlh od nich prevzala firma Soul za budovu na Medenej ulici. Kde firma toľko peňazí zobrala, respektíve, kto jej v tom pomohol, už však známe nie je.
Pokiaľ išlo o správanie sa politikov či už koalície alebo opozície, Maťko hovorí, že ak bolo z hľadiska nedôveryhodnosti vážne, vždy sa k tomu postavili otvorene.
Premiér Mikuláš Dzurinda tak napríklad prinútil odstúpiť ministra práce a sociálnych vecí Ľudovíta Kaníka, keď firma jeho brata mala získať grant z eurofondov a aj predsedu ANO Pavla Ruska, keď súhlasil s ultimátom KDH buď Rusko, alebo oni.
SDKÚ však nechce, aby bola predvolebná kampaň o kauzách. "Je v záujme občanov, aby sa médiá zaoberali v prvom rade tým, čo prinášajú jednotlivé strany v programoch pre každodenný život ľudí."
Opozičný Smer dodnes nezaujal stanovisko k svojmu poslancovi Dušanovi Muňkovi, ktorý je vedený ako agent ŠtB. Podpredseda strany Dušan Čaplovič povedal, že Muňkovi verí, že nedonášal.
Spoluprácu podľa neho podpísal len preto, že bol vo významnej funkcii. Smer dal Muňka aj na vysoké miesto na kandidátke. "Nevidím problém v pánovi Muňkovi, keď rektor vysokej školy zostal tiež rektorom."
Pri hodnotení postupu koaličných strán Čaplovič hovorí, že KDH a SMK sa vo svojich korupčných kauzách správali lepšie ako SDKÚ. KDH síce po dlhšom čase, ale predsa prijalo na sneme opatrenie, ktorým pozastavilo funkciu starostovi Rače Pavlovi Bielikovi a SMK svojich členov obvinených z korupcie na pozemkových úradoch vylúčila zo strany.
Zle sa podľa neho zachovalo HZDS, ktoré nechalo Gabriela Karlina v strane a na svojom poslaneckom mieste aj napriek tomu, že ho prvostupňový súd odsúdil za prijímanie úplatku.
SMK mala okrem korupcie na pozemkových úradoch problém aj s dotáciami na ministerstve pôdohospodárstva - dostala ich firma ministra. Strana povedala, že v budúcnosti už bude od ministrov žiadať, aby svoj podiel vo firme predali.
Problém mala aj s poslancami v nitrianskej samospráve, ktorí schválili prenájom domovov sociálnych služieb neziskovým organizáciám. Tie však založili samotní poslanci. Predseda strany Béla Bugár vyhlásil, že problém by videl, keby došlo aj k ich privatizácii a využitiu na súkromné účely. Vtedy by vraj využil všetky možnosti, aby im to nedovolil.
Politológ Miroslav Kusý považuje za problematické najmä správanie HZDS a SDKÚ a Pavla Ruska, ktoré je podľa neho pohŕdavé. Voličov však takéto veci podľa neho neovplyvňujú. "Na Slovensku toto veľmi nefunguje, berie sa to ako politický folklór."
Rozhodnutí voliči svojej strane čo-to odpustia a nerozhodnutých to skôr odradí ísť voliť. Takéto veci ovplyvňujú podľa neho hlavne elity, tých je však málo a ich hlasy voľby neovplyvnia.
Zuzana Wienk z Aliancie fair-play si myslí, že politické strany reagujú na zverejnené prípady veľmi nedostatočne. "Akoby vyčkávali, ako dlho sú médiá na prípad schopné upozorňovať." Ak reagujú, tak až po veľkom tlaku a iba odvolaním aktéra. "Systémové zmeny nasledujú len výnimočne." Občan si od politikov podľa nej zaslúži viac. (mož)