Bratislavskí lekári včera potvrdili, že ak sa nebude riešiť situácia s ich platmi, budú štrajkovať. |
Riaditeľ bratislavskej nemocnice hrozí pre zvýšenie platov prepúšťaním lekárov a vysokoškolákovBRATISLAVA - V štyroch bratislavských nemocniciach vznikli štrajkové výbory. Odborári žiadajú zvýšenie platov o 25 percent, ale vedenie nemocnice na takéto zvýšenie nemá peniaze. V štrajkovej pohotovosti sú dnes takmer všetky nemocnice na Slovensku.
Riaditeľ bratislavskej fakultnej nemocnice Valerián Potičný sa rozhodol, že peniaze na zvýšenie platov získa tak, že časť lekárov a vysokoškolsky vzdelaných zamestnancov prepustí. Námestníkom, prednostom a primárom v štyroch nemocniciach poslal list, v ktorom ich žiada, aby dodnes navrhli koho prepustia. Ak žiaden návrh nepodajú, bude to považovať za hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Lekári dali vláde čas do konca marca, aby sa pokúsila situáciu vyriešiť. Ak nič neurobí, pôjdu do ostrého štrajku. Podľa tlačového oddelenia Úradu vlády sa premiér s problematikou zaoberá.
Predseda Lekárskeho odborového združenia Marián Kollár označil Potičného postup za vydieranie a pomstu. Právnička Konfederácie odborových zväzov Mária Svoreňová povedala, že riaditeľ môže dávať takéto úlohy podriadeným a nekoná v rozpore s platnými predpismi. "Závisí od oslovených námestníkov a prednostov, čo urobia a či je v nemocniciach naozaj prezamestnanosť," povedala. Podotkla, že námestníci a šéfovia oddelení a kliník môžu navrhnúť lekárov prepustiť aj preto, aby "si zachránili svoju stoličku".
Prednosta I. neurologickej kliniky na Mickiewiczovej profesor Pavel Traubner povedal, že počet pracovníkov na klinike je reálny a nie je možné prepustiť ani jedného zamestnanca. Práve naopak študenti, ktorí absolvujú interné doktorandské štúdium, na klinike čiastočne suplujú zdravotnícku prax. Profesor Traubner sa ako dekan lekárskej fakulty vyjadruje aj k počtu zamestancov fakultnej nemocnice. "Zmluva, ktorú má lekárska fakulta s fakultnou nemocnicou, hovorí, že všetky zmeny, či už štrukturálne, priestorové alebo počtu lôžok musí riaditeľstvo vopred konzultovať s fakultou. Postup riaditeľa Potičného považujem za prieskum," povedal.
Prví námestníci zvyšných troch bratislavských nemocníc na otázku, koľko lekárov navrhli prepustiť, neodpovedali.
Kollár povedal, že združenie v prípade štrajku dohaduje spoločný postup so základnými organizáciami v iných mestách. Štrajkovú pohotovosť mimo Bratislavy organizuje odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb. Ten žiada zvýšenie platov o 21 % a včera rokoval s ministerstvom zdravotníctva a zamestnávateľmi. Minister Rudolf Zajac prisľúbil, že požiadavku 21-percentného zvýšenia prednesie dnes vo vláde. (dro, čtk)
Nemocnice aj ambulantní lekári sú od poisťovní závislí
Nemocnice sú v súčasnosti financované najmä prostredníctvom zdravotných poisťovní. Platy lekárov a sestier závisia od toho, akú zmluvu vedenie nemocnice so zdravotnou poisťovňou uzatvorí. Vedenia nemocníc tvrdia, že platy zvýšiť nemôžu, lebo nemajú dostatok zdrojov.
Za nemocnice tento rok so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou rokovali lekárska komora a asociácia nemocníc. Asociácia vo februári odporučila zmluvy podpísať. Spoločná zdravotná poisťovňa rokovala s každou nemocnicou zvlášť. Vedenia nemocníc pri rokovaniach s poisťovňami proti zmluvám zásadne neprotestovali.
Problém s financovaním majú aj ambulantní lekári. Lekárska komora im pre nevýhodné ceny odporučila nepodpisovať zmluvy so Všeobecnou a Spoločnou zdravotnou poisťovňou. Požiadala vládu, aby s komorou rokovala o zvýšení zdrojov zo štátneho rozpočtu. Podľa tlačového oddelenia vlády sa premiér touto problematikou zaoberá. Všeobecná zdravotná tvrdí, že zmluvy aj napriek odporúčaniu komory podpísalo 70 percent lekárov. (dro)