BRATISLAVA - "Nepôjdeme do vlády, keď nám to pravicoví partneri podmienia poplatkami za univerzity alebo zvýšením poplatkov za zdravotníctvo," povedal v sobotňajšom rozhovore pre Lidové noviny predseda Smeru Robert Fico. Pripustil, že v takom prípade by na Slovensku po voľbách vládla menšinová vláda a Smer by zostal v opozícii.
V rozhovore sa Fico vyjadroval aj k reformám. Ak sa Smer dostane do vlády, chce zrušiť súkromné vlastníctvo zdravotných poisťovní a vyberanie poplatkov u lekárov. O rušení iných reforiem sa vyjadroval opatrnejšie.
V dôchodkovej reforme pripravuje zmeny, no "nechceme rušiť druhý kapitalizačný pilier, lebo s dôchodkovými správcovskými spoločnosťami bolo uzavretých milión zmlúv". Druhý pilier však podľa Fica ohrozuje výplatu dôchodkov zo Sociálnej poisťovne, ktorá ich o pár rokov nebude schopná platiť. "Preto, že teraz kŕmime súkromné dôchodkové spoločnosti, máme zvýšiť vek odchodu do penzie, alebo z iných zdrojom doplácať do Sociálnej poisťovne?" spýtal sa. Zvýšiť príjmy z odvodov pre Sociálnu poisťovňu je teraz možné iba tak, že sa zákonom upraví percento odvodov, ktoré dnes sporitelia odvádzajú do druhého piliera. Zvýši sa tým ich závislosť od dôchodkov vyplácaných štátom, čo môže priniesť nižšie penzie.
Smer podľa Fica určite po voľbách zavedie daň z dividend a uvažuje aj o "určitej miere progresivity u fyzických osôb s nadštandardnými príjmami". Ako by nové zdanenie vyzeralo, závisí aj od prípadných partnerov vo vláde, no "nejaká miera progresivity by mala byť". Naopak, u právnických osôb vo výrobnej sfére podľa neho "treba uvažovať so zachovaním devätnásťpercentnej dane," lebo sa ukazuje, že to nemalo vplyv na výšku vybratých daní a je to motivujúce pre investorov.
Ani v sociálnej reforme Fico nehovoril pre Lidové noviny o radikálnych zmenách. Dávky podľa neho musia ľudí motivovať a "ak niektoré opatrenia reformy motivujú, nemáme problém. Sociálna reforma bude potrebovať len posúdenie, či nebola pre niektorých ľudí až taká krutá, že ich dohnala do absolútnej chudoby".
Situáciu Rómov podľa neho treba riešiť najmä prostredníctvom vzdelávania. "Ak mladých Rómov nevyčleníme z prostredia, tak celá mladá generácia bude tam, kde sú už najmenej dve generácie Rómov." Situáciu rómskeho etnika podľa Fica nedokáže Slovensko riešiť samo, "musí sa to stať celoeurópskou témou". (r)