Štrajková pohotovosť na podporu kolektívneho vyjednávania vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove trvá od 17. januára 2006. Pracovníci nemocnice a lekári ju symbolicky vyjadrujú pripnutou modrou stužkou počas výkonu svojej práce. FOTO - TASR |
BRATISLAVA - Vláda má so zdravotníkmi po nedoriešenom probléme podpisovania zmlúv medzi lekármi a zdravotnými poisťovňami, ďalší problém. Tentoraz sa týka nemocníc. Odborári, ktorí koncom februára vyhlásili štrajkovú pohotovosť, dali vláde ultimátum, aby do konca marca vyriešila nízke platy zdravotníkov. Podľa nich by mala peniaze uvoľniť zo štátneho rozpočtu. Inak pôjdu do ostrého štrajku.
Štrajkovú pohotovosť pacienti zatiaľ nepocítili, prejavuje sa len modrou stužkou na plášťoch lekárov. Pohotovosť vyhlásil zdravotnícky odborový zväz v čase, keď s asociáciou nemocníc rokuje o vyššej kolektívnej zmluve. Zväz sa listom sa obrátil na premiéra.
Zvýšenie peňazí zo štátneho rozpočtu pre nevýhodné zmluvy s poisťovňami žiada aj lekárska komora. Minister financií jej pred pár dňami odkázal, že nedá ani halier. "Aj nám môže odpovedať, tak ako komore," povedal šéf zväzu Andrej Kučínsky. Upozornil však, že prísun peňazí je podmienkou ďalšieho vyjednávania a "ak k nemu nedôjde, pristúpime k razantnejším krokom".
K štrajkovej pohotovosti sa pripojila väčšina nemocníc, veľkých fakultných, ale aj menších, čo spadajú pod mestá alebo župy. "Je to celoslovenská akcia," povedal riaditeľ banskobystrickej fakultnej nemocnice Róbert Rusnák, ktorého zamestnanci sú tiež v štrajkovej pohotovosti,
V Nových Zámkoch lekári podľa riaditeľa Mariána Karvaja modré štužky nenosia. "U nás je sociálny zmier," hovorí s tým, že jeho lekári sa k štrajkovej pohotovosti nepripojili.
Snahu odborárov podporujú napríklad zamestnanci nemocnice v Dunajskej Strede, hoci kolektívnu zmluvu, tak ako v Nových Zámkoch, už podpísali.
Situácia sa najviac radikalizuje v Bratislave a Prešove, kde sa lekári nedohodli s vedeniami na kolektívnych zmluvách. V bratislavských nemocniciach vznikli štrajkové výbory. Za štrajkovou pohotovosťou tu stojí Lekárske odborové združenie. To podobne ako odborový zväz napísalo list premiérovi.
Žiada ho, aby do konca marca navrhol východiská. V liste okrem vykrytia chýbajúcich zdrojov zo štátneho rozpočtu, žiada, aby vláda zastavila premenu nemocníc na obchodné spoločnosti a každému pacientovi zabezpečila dostupné zdravotnícke služby.
"Počkáme do konca marca, najdlhšie do začiatku apríla. Nebudeme naťahovať čas. Ak vláda nič nevyrieši, pristúpime k ostrým štrajkom," povedal predseda združenia Marián Kollár.
Ostrý štrajk bude znamenať to, že lekári budú ošetrovať pacientov len v akútnych stavoch. Minister zdravotníctva Rudolf Zajac lekárov upozornil, aby zvážili, či pristúpia k ostrému štrajku. "Nedovolím, aby si vzali pacientov ako rukojemníkov," povedal. "Neprichádza to do úvahy a každý, kto tak spraví, bude mať vážne problémy."
Kollár tvrdí, že pacienta si ako rukojemníka berie vláda, nie lekári. "Len vláda má právo a možnosť rozhodnúť, my nevieme nič ovplyvniť. Štyri roky boli zdravotníci rukojemníkmi vlády," dodal. K bratislavským lekárom sa pripojili aj zdravotné sestry.
Tlačové oddelenie úradu vlády potvrdilo, že premiér list od odborárov dostal a že sa "problematikou zaoberá a o ďalšom postupe bude verejnosť informovať".
Kučínsky hovorí, že situácia v zdravotníctve je alarmujúca. V tomto roku sa zdravotníkom nevalorizovali platy, oproti vlaňajšku ešte poklesli. Priemerné mzdy v nemocniciach, ktoré sa pretransformovali na neziskové organizácie, sú v porovnaní s priemernou mzdou nižšie o 4-tisíc korún.
Kučinský za problémy viní ministra zdravotníctva Zajaca a jeho reformu a tiež poslancov, ktorí schválili systém odmeňovania zdravotníkov. Dnes budú zástupcovia odborového zväzu rokovať s ministrom zdravotníctva a so zamestnávateľmi. (dro)