radikálneho marxistického Ľudového frontu za oslobodenie Palestíny.
Vládu by mal odobriť predseda palestínskej samosprávy Mahmud Abbas. Je jasné, že z vlády Hamasu nie je ako šéf doteraz vládnucého Fatahu veľmi nadšený, ale podľa svojho hovorcu jej nebude klásť prekážky. Aj pre to, že sám bojuje o svoje politické prežitie.
Neočakáva sa však, že by vládu podporil hneď. Abbas žiada prepísanie vládneho programu. Hamas upozornil na to, aby sa z neho snažil dostať radikalizmus. Hanija cez víkend tvrdil, že program novej vlády bude "veľkým politickým prekvapením".
Denníku Jerusalem Post sa podarilo získať jeho hlavné body, ktoré však podľa palestínskeho analytika Chalida Toameha nič nové neobsahujú. Chcú boj proti "okupácii" všetkými prostriedkami, návrat palestínskych utečencov, ale aj zachovanie neoficiálneho obdobia pokoja s Izraelom.
Hoci vláda je podľa palestínskych zdrojov zostavená prevažne z technokratov a akademikov sympatizujúcich s teroristickým hnutím Hamas, tri kľúčové pozície dostanú lídri hnutia.
Ministrom zahraničia sa stane Mahmud Zahar, jeden z najradikálnejších predstaviteľov hnutia, známy nenávistným slovníkom. Pomerne pragmatickou je voľba ministra vnútra Saida Siama. Je jedným z mála predstaviteľov Hamasu, ktorí majú dôveru Fatahu. Jeho členovia tvoria väčšinu palestínskych bezpečnostných zložiek a hneď po januárových voľbách sa vyhrážali, že nie sú ochotní prijímať príkazy od Hamasu. Menej vydarená je nominácia Omara Abdila Razika, prepusteného minulý týždeň z izraelského väzenia, na post ministra financií. Hoci ide o ekonóma a profesora medzinárodného obchodu, Palestínčanom by skôr prospelo, keby ich peniaze spravoval niekto menej spájaný s Hamasom.
Izrael, Američania a Európa už teraz výrazne obmedzili transfer peňazí na palestínske územia v obave, že ich Hamas zneužije na terorizmus. Včera napríklad z Gazy hlásili citeľný nedostatok múky spôsobený obmedzením pohybu tovaru zo strany Izraela. Ten na zostavenie novej vlády reagoval vyhlásením, že ak Hamas nesplní požiadavky medzinárodného spoločenstva (odzbrojenie, uznanie práva Izraela na existenciu a uznanie doterajších dohôd), nemá sa s ním o čom baviť.