"Maďarská solidarita", znie heslo za Orbánom. FOTO - SITA/AP |
Maďarská opozičná strana Fidesz včera na zjazde určila kandidáta na premiéra. Skoro jednohlasná voľba Viktora Orbána nebola prekvapením. Zaujímavejšie preto boli iné okolnosti zjazdu. Fidesz až dovčera, čiže do poslednej chvíle, tri týždne pred prvým kolom volieb čakal s predstavením svojho oficiálneho programu. Podľa Orbána je tento program prvou knihou sveta, ktorá má 3,2 milióna autorov, spísali ju totiž na základe dotazníkov rozdávaných Fideszom. Hlavnými heslami programu sa stali istota a solidarita.
Veľkú pozornosť vzbudilo nezvyčajné množstvo zahraničných zdravíc. Veľa úspechov Fideszu zaželali napríklad nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky minister vnútra Nicolas Sarkozy, bývalý poľský prezident Lech Walesa či taliansky premiér Silvio Berlusconi, ktorý svoj príspevok ukončil vlastným upraveným volebným heslom Forza Viktor, Forza Ungheria!
Zahraničné zdravice mali jednoznačný cieľ: presvedčiť voličov, že Orbán je rešpektovaným európskym politikom a že hrozby druhej strany, že ďalšia vláda Fideszu by znamenala medzinárodnú izoláciu krajiny, sú plané. Médiá si však všimli aj to, že zahraniční politici zaslali iba zdravice, priamu účasť na zjazde všetci s odvolaním sa na nedostatok času odmietli.
Hlavným prínosom zjazdu nakoniec bolo, že odštartoval novú fázu kampane Fideszu. Tá sa až doteraz niesla hlavne v snahe presvedčiť voličov, že žijú oveľa horšie, než na konci jeho predchádzajúcej vlády. Toto presvedčovanie však zatiaľ nedosiahlo žiadaný účinok. Pravdepodobne prvý raz od roku 1990 v Maďarsku u voličov výrazne neprevláda nálada na výmenu vlády, povedal v maďarskej televízii politológ Gábor Török.
Podľa šéfa Orbánovho kabinetu Tibora Navracsicsa dnes Fidesz začne intenzívnejšiu a pozitívne naladenú kampaň. Tá sa už prejavila v piatok výmenou doterajších všadeprítomných plagátov s heslami "Žijeme horšie, než pred štyrmi rokmi" za plagáty s heslom "Dobrá voľba, lepší život".
Od predchádzajúcich sa súčasná kampaň Fideszu výrazne líši v tom, že v nej výrazne ustúpili do pozadia ideologické a symbolické otázky. Pomerne málo dnes politici strany hovoria o boji proti komunizmu či o ohrození tradičných hodnôt zhubným liberalizmom. Najnápadnejšie je, ako sa z kampane strany skoro úplne vytratila národná karta vrátane otázky menšinových Maďarov.
"Predvlaňajšie referendum o dvojakom občianstve bolo pre Fidesz neúspechom, strana zistila, že z tejto témy nedokáže profitovať, neprinesie jej to nových voličov," hovorí politológ Ferenc Kumin.