Vo Francúzsku znovu horia autá, ulice sú plné demonštrantov. Tentoraz pre vládny zákon o zamestnávaní mladých. Zamestnávatelia by mali mať možnosť do dvoch rokov od nástupu do prvej práce človeka vyhodiť bez udania dôvodu. FOTO - REUTERS |
PARÍŽ - Protesty proti spornému vládnemu plánu boja s nezamestnanosťou sa v sobotu zmenili na pouličnú vojnu. Demonštranti bojovali v Paríži s políciu viac ako šesť hodín. Policajti použili slzný plyn a vodné delá.
Bitky sa začali po celom dni pokojných protestov.
Nepokoje sa odohrali na dvoch miestach. Sto až 200 násilníkov rozbíjalo autá, výklady a ďalšie objekty v uliciach medzi námestím Nation a oblasťou Vincennes, kde mladí nespokojenci vybudovali a zapálili barikádu. Podobná situácia, len trochu pokojnejšia, bola v Latinskej štvrti, kde asi 500 študentov zablokovalo ulicu Saint-Michel.
Na sobotňajšej demonštrácii sa v celom Francúzsku podľa usporiadateľov zúčastnilo 1,5 milióna a podľa polície pol milióna ľudí. V Paríži sa odhady pohybujú od 80 000 do 350 000 ľudí. Bolo pri nich zranených 24 a zadržaných 166 ľudí a vznikli veľké hmotné škody.
Odborové a študentské organizácie, ktoré demonštrácie usporiadali, dali vláde ultimátum do dnes, aby od svojho zámeru ustúpila, a vyzvali na zásah prezidenta Jacqua Chiraka. O ďalších akciách majú odbory a študenti rozhodnúť dnes. Jednou z možností je generálny štrajk.
Francúzska vláda je ochotná rokovať o úpravách svojho už dosť kritizovaného plánu boja s nezamestnanosťou mladých, ale nie ho odvolať, povedal jej hovorca Jean-Francois Copé. Práve to si však odporcovia kladú ako predbežnú podmienku na rokovania.
Plán predpokladá zavedenie zmluvy prvého zamestnania, ktorú by mohli uzatvárať mladí ľudia do 26 rokov, ale podľa ktorej by mohli byť počas prvých dvoch rokov prepustení bez udania dôvodu. Parlament ho už schválil, má formu zákona a má sa začať uplatňovať v apríli.
Denník Le Parisien napísal, že demonštrácie nemôžu nechať ľahostajnými premiéra Dominiqua de Villepina a jeho vládu ani prezidenta Chiraka, a to tým skôr, že odbory teraz po prvý raz od roku 1994 vystupujú v jednotnom fronte. Villepin, ktorý plán presadil, je podľa denníka pritlačený k múru a nie je možné vylúčiť ani jeho odchod.
Villepin podľa komentátorov dúfa, že vlna protestov časom opadne. V sídle premiéra vraj uznávajú, že sobotné protesty boli veľké, "nebolo to však cunami".
Chirac, ktorý má rozhodujúce slovo, v uplynulom týždni vládny plán podporil. Súčasne si však podľa komentátorov vytvára priestor v prípade potreby sa od Villepina dištancovať. Popularita premiéra za posledný mesiac výrazne klesla.
Autor: PAVEL ZAVADIL, Paríž, čtk