Podpredseda HZDS Milan Urbáni povedal, že rozpočet na kampaň si každý kraj urobí zvlášť a že finančná pomoc "nie je predpísaná a ani násilná". V Banskobystrickom kraji predpokladá od kandidátov sumu okolo 100-tisíc korún. Poslanec Anton Blajsko pripúšťa, že dá zo svojho okolo 300-tisíc.
V HZDS sa dohodli aj na tom, že kandidáti sa zložia na polmiliónovú kauciu.
HZDS pred štyrmi rokmi vyhralo voľby a zo štátneho rozpočtu získalo vyše 139 miliónov korún. Poslanec Blajsko napriek tomu považuje príspevok kandidátov na kampaň za normálny. Peniaze od štátu by mala strana podľa neho používať na stranícku prácu, nie na predvolebnú kampaň. Ďalšie strany vnímajú finančné príspevky kandidátov skôr ako dobrovoľnú záležitosť. Poslanec Smeru Maroš Kondrót povedal, že každý, kto cíti potrebu, môže si vo svojom regióne prispieť na kampaň aj sám.
Poslanec Branislav Opaterný z SF povedal, že nebudú organizovať zbierku od kandidátov, "nebránime im však, aby si sami zabezpečili tlač vlastných materiálov". Poslanec SMK Gyula Bárdos pripúšťa, že kandidáti si zaplatia cestovné na rôzne akcie, ale "aby dávali peniaze do centrálneho rozpočtu, tak to nie".
Poslanec Juraj Liška z SDKÚ je ochotný strane prispieť, "keby taká požiadavka bola".
V KDH podľa šéfa volebného tímu poslanca Pavla Abrhana ide o dobrovoľnú záležitosť. "KDH vyzvalo všetkých svojich členov, aby sa mobilizovali a pomohli aj finančne," povedal.
Zuzana Wienk z Aliancie fair-play nevidí problém v tom, ak na kampaň prispejú aj kandidáti na poslancov. Zákon prikazuje stranám podrobne vykazovať výdavky na kampaň a problém by vznikol len v prípade, keby to neurobili.
Zákon už neobmedzuje sumu, ktorú môžu strany minúť na svoju propagáciu. Stanovuje však povinnosť predložiť ministerstvu financií správu o prehľade nákladov na kampaň. Správy budú prístupné aj verejnosti. (sp)