FOTO SME - MICHALPIŠKO |
TRENČÍN - Mestá, ktoré mali záujem o získanie prebytočných armádnych objektov, si budú musieť počkať až na rozhodnutie novej vlády. Týka sa to aj kasární v Trenčíne alebo Jelšave, ktoré sú už mesiace prázdne a mestá sa obávajú, že kým sa k nim dostanú, lukratívny majetok bude znehodnotený. V nevykúrených trenčianskych Kasárňach SNP už napríklad popraskali radiátory.
Odloženie prevodu kasární na mestá nemá podľa Martina Kovalika z ministerstva obrany priamy súvis s nariadením vlády o pozastavení prevodov vlastníctva majetku štátu. "Bezplatný prevod prebytočného nehnuteľného majetku v správe ministerstva obrany sa robí podľa iného zákona. Ministerstvo obrany však momentálne neplánuje predložiť na rokovanie vlády návrh na prevod majetku samospráve."
Ministerstvo obrany musí svoj prebytočný majetok ponúkať najskôr iným štátnym orgánom, až potom mestám a župám. V prípade sťahovania štátnych úradov do armádnych objektov však nejde o zmenu vlastníckych vzťahov, ale iba o zmenu správy majetku. O týchto prevodoch teda nemusí rozhodovať vláda, ale iba ministerstvo financií.
O trenčianske kasárne má záujem sedem štátnych rozpočtových organizácií - krajská a okresná prokuratúra, krajské riaditeľstvo Policajného zboru, sekcie verejnej správy a ekonomiky ministerstva vnútra, ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, pedagogicko-metodické centrum a štátna školská inšpekcia.
"Žiadosťami sa budeme zaoberať," potvrdil hovorca ministerstva financií Peter Papanek. Kedy k prevodu kasární na úrady skutočne dôjde, však ministerstvá zatiaľ odhadnúť nevedia.
Väčšina úradov má priestorové problémy, a preto chce, aby sa tak stalo čo najskôr. "Sídlime v budove okresného súdu a ten chce, aby sme čo najskôr odišli," hovorí krajská prokurátorka Viera Kováčiková. Trenčiansky okresný súd nemá priestory ani pre vlastných zamestnancov a časti sudcom musí prenajímať kancelárie dokonca až v Novom Meste nad Váhom.
Zatiaľ nie je jasné ani to, ako budú lukratívne trenčianske kasárne medzi množstvo záujemcov rozdelené. Na viac ako siedmich hektároch pozemkov v bezprostrednej blízkosti centra krajského mesta je 76 stavebných objektov. Účtovná hodnota majetku je podľa ministerstva obrany zhruba 42 miliónov korún, reálna však niekoľkonásobne vyššia. "Kasárne budú rozčlenené podľa požiadaviek záujemcov. Zostávajúca časť bude ponúknutá mestu Trenčín," povedal Kovalik.