Vedci sú podľa sociológa Pavla Haulíka dôležitou skupinou ľudí. Vývoj Slovenska v ekonomike alebo kultúre bude vyzerať aj podľa toho, aké podmienky vedcom spoločnosť vytvorí.
V posledných rokoch mali vedci na Slovensku ťažkú pozíciu a oni sami tvrdia, že hoci Slováci poznajú mená našich športovcov, o vedcoch nevedia takmer nič a vede nerozumejú. Už niekoľko rokov nik neurobil prieskum verejnej mienky a jej názor na vedcov.
Podľa Ľubomíra Lenocha, predsedu Klubu vedecko-technických žurnalistov, vedci a verejnosť navzájom prakticky nekomunikujú. "Štát investuje do vedy iba okolo 0,5 percenta HDP a Agentúra na podporu vedy a techniky nie je finančne dotovaná v takej výške, akú ukladá zákon", povedal Lenoch.
Ocenenia pre najúspešnejších vedcov sa rozdávali už deviaty raz. Vyhlasovateľom podujatia je Journaliste-Studio(J/S) v spolupráci s Klubom vedecko-technických žurnalistov Slovenského syndikátu novinárov.
Matematika bude kľúčom rozvoja
Za vedecký počin minulého roka ocenili matematika, profesora Anatolija Dvurečenského, riaditeľa Matematického ústavu SAV. Profesor vlani vo svetových vedeckých časopisoch publikoval súbor 12 prác z oblasti matematiky kvantových štruktúr. Tvrdí, že matematika 21. storočia bude kľúčom ku kultúrnemu a ekonomickému rozvoju národov.
Detektor pre čínsko-európsky satelit
V kategórii "technológ roka" získal cenu Ján Baláž, odborník v oblasti kozmickej vedy. Pomáhal vyvinúť detektor pre čínsko-európsky vedecký satelit Double Star. Projekt Double Star je podľa Baláža dôležitý pre výskum zložitého prostredia, v ktorom vznikol život a v ktorom dodnes žijeme.
Vzájomnou reakciou slnečného vetra a magnetického poľa Zeme vzniká zemská magnetosféra, ktorej výskumom sa zaoberá aj satelit Double Star. Vývoj detektora neutrálnych atómov NUADU prebiehal v rámci medzinárodného tímu s účasťou Írska, Švédska, Číny, Slovenska aj USA. Trval štyri roky. Ján Baláž pracuje v Ústave experimentálnej fyziky SAV.
Vplyv látok v brokolici na rakovinové bunky
Jana Jakubíková z SAV získala cenu "mladý výskumník" za výskum v oblasti ľudských nádorových buniek. Cieľom jej práce bolo zistiť, akým spôsobom vplývajú na nádorové bunky látky, ktoré sa nachádzajú v zelenine. Išlo o látky v brokolici, keli, špenáte či kapuste.
Častá konzumácia tejto zeleniny totiž znižuje riziko nádorov pankreasu, prostaty a hrubého čreva. Z chemického hľadiska patria testované látky do skupiny izotiokyanátov a najznámejší z nich sa nazýva sulforafan. Ten usmrcuje nádorové bunky, ale nie je škodlivý pre normálne bunky.
Biomasu začneme využívať do piatich rokov
Jána Gaduša zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre ocenili za výsledky v programoch Európskej únie.
Asi 10 rokov sa venuje využitiu biomasy na energetické účely. Vláda sa voči únii zaviazala, že Slovensko dosiahne 32-percentný podiel výroby energie cez obnoviteľné zdroje. Jedným z takých zdrojov je biomasa.
Docent Gaduš verí, že najneskôr do piatich rokov sa u nás bude využívať ako zdroj energie. V súčasnosti pracuje na šiestom európskom projekte. V projektoch sa napríklad zaoberal využitím bioplynu v palivových článkoch, monitorovaním zmesí substrátov a ich vplyvov na kvalitu plynu. Zmapoval tiež databázu slovenských a českých firiem, ktoré v tejto oblasti podnikajú.
V praxi sa uplatnili patenty na lieky
Profesor Jozef Čižmárik dostal cenu za celoživotný prínos do vedného odboru farmaceutická chémia. Povedal, že cena je satisfakciou za výskum. "Dávať cenu 63-ročnému človeku za celoživotné dielo, keď do penzie sa chodí vo veku 65 rokov? To je skôr stimul do ďalšej práce."
V praxi sa z jeho výskumu uplatnili dva patenty v oblasti liečiv. Vo svojich výskumoch prispel k pochopeniu a rozšíreniu teoretických základov v oblasti lokálnych anestetík, antiarytmík, spazmolytík a antibakteriálnych liečiv.
(dro)