Účastník sikulského mítingu s mapou historického Uhorska, na ktorom je nápis: "Stratené je to, čoho sa národ definitívne vzdá". FOTO - TASR/AP |
Primátor mesta JenŚ Szász ho pozval, aby sa zúčastnil na veľkom mítingu Sikulov, tvoriacich zhruba polovicu 1,5 miliónovej maďarskej menšiny v Rumunsku. Míting v deň maďarského národného sviatku 15. marca vzbudzoval v Rumunsku už niekoľko týždňov vopred veľké emócie. Jeho organizátori totiž oznámili, že na ňom verejne prečítajú a schvália vyhlásenie sikulskej autonómie.
To vyvolalo v krajine veľkú búrku, nacionalistická Strana Veľkého Rumunska chcela v meste v rovnakom čase zorganizovať vlastný stotisícový míting na obranu územnej celistvosti Rumunska. V novinách sa dokonca objavili informácie, že do okolia mesta rumunská armáda presúva tanky, oficiálne miesta to však vysvetľovali tým, že iba prevážali pokazené tanky do miestnych vojenských dielní.
Sikulskú národnú radu založili menšinoví radikáli nespokojní s politikou Demokratického zväzu Maďarov v Rumunsku, podporovaní opozičnou stranou Fidesz z Maďarska. Szász je predsedom Maďarského občianskeho zväzu, ktorý mal byť druhou maďarskou stranou v Rumunsku. V posledných parlamentných voľbách sa pokúšala konkurovať Demokratickému zväzu, získala však minimum hlasov a nedostala sa do parlamentu.
Szásza si Basescu dokonca pozval do Bukurešti, aby mu tam osobne vysvetlil, čo sa chystá. Míting, na ktorom sa zúčastnilo asi 15-tisíc ľudí, sa napokon skončil bez incidentov. Prítomní schválili vyhlásenie sikulskej národnej rady, požadujúcej od rumunskej vlády uznanie práva Sikulov na samosprávu. "Nebudeme (na autonómiu) čakať sto rokov," ubezpečoval Szász, ktorý zdôraznil, že budú za svoje ciele bojovať iba nenásilnými prostriedkami.
Vo štvrtok prezident vyjadril uspokojenie nad tým, že Maďari oslávili svoj sviatok dôstojne. Svoju neúčasť na mítingu vysvetlil tým, že by ho ako prezidenta museli podľa protokolu privítať vojenskými poctami a rumunskou hymnou, čo by "v kruhu miestneho maďarského obyvateľstva pripravujúceho sa na svoj sviatok iba pôsobilo zmätok".
Demokratický zväz Maďarov v Rumunsku mal v stredu vlastnú oslavu v inom sedmohradskom meste. Jeho predseda a podpredseda rumunskej vlády Béla Markó sa na ňom tiež prihlásil k autonómii, tú však podľa neho možno dosiahnuť iba postupne, kladúc tehlu k tehle, a nie jednostrannými vyhláseniami.