Miloševičova prívrženkyňa pred bránou na pozemok v Požarevaci, kde bude bývalý prezident pochovaný. FOTO - SITA/AP |
Len niekoľko kvetov so sviečkami pred bránou rodinného sídla Miloševičovcov včera v ospalom Požarevaci pripomínalo, že tam dnes pochovajú svojho smutne slávneho rodáka, ktorého Medzinárodný trestný tribunál obvinil z vojnových zločinov.
"Je to najlepšie miesto, kde ho mohli pochovať. Bol to náš prezident, bojoval za našu krajinu," rozpráva starší pán pred zatvorenou vilou, pri ktorej dnes popoludní pochovajú Slobodana Miloševiča.
Zomrel presne pred týždňom na infarkt vo svojej cele v Haagu. Podľa včerajších prvých výsledkov toxikologických testov krvi v Holandsku sa nepotrvdilo, že by ho otrávili. Vdova Mirjana aj Miloševičov syn Marko tvrdia, že v Haagu ho zabili.
Na pohrebe sa zúčastnia len pozvaní hostia a rodina. "Novinári na ňom na žiadosť rodiny nebudú," vysvetľoval sklamaným fotografom člen organizačného štábu v improvizovanom tlačovom centre.
O mieste pod lipou na súkromnom pozemku pri luxusnej vile neďaleko centra 60-tisícového mesta rozhodla Mirjana. Jej účasť na pohrebe však bola aj včera otázna.
"Stále neviem, kto z najbližšej rodiny príde. Jeho brat Borislav nemôže prísť, je po operácii, možno príde syn Marko s manželkou Milicou," hovorí neurčito šéf Socialistickej strany Srbska v Požarevaci Miomir Iľjič. Odhadoval, že na pohreb príde okolo 70-tisíc ľudí. Konkurenčná nacionalistická Radikálna strana sľubovala niekoľkonásobne vyššie číslo.
Podľa agentúry AFP s odvolaním sa na zdroje zo socialistickej strany mala Mirjana priletieť včera do Belahradu spolu so synom.
Okolo účasti najbližšej rodiny, ktorá sa zdržiava v Moskve, panovali dohady do poslednej chvíle. "Kde sa objaví trio fantastiko, tam vždy musí byť veľa humbuku a škandálov," napísal o Miloševičovej najbližšej rodine srbský týždenník Vreme. Manželka bývalého juhoslovanského prezidenta Mirjana je trestne stíhaná pre podozrenie z korupcie a po príchode do Srbska by musela odovzdať pas.
"Syn Marko zase nemusí prísť, pretože sa môže obávať odplaty bývalých mafiánskych kumpánov," rozpráva Milovan Jaukovič z denníka Danas.
Miloševičov syn sa už dávno v meste neukázal. Predal aj diskotéku, ktorú vlastnil. V Požarevaci sa však stále šíria legendy o jeho hrubých spôsoboch a bohémskom živote. Jedna z najtradovanejších historiek je, ako dal Miloševič uzatvoriť diaľnicu na úseku Belehrad-Niš, aby si jeho syn mohol vyskúšať nové Ferrari.
Rakvu s telom exprezidenta privezú predpoludním z Belehradu. Nakrátko ju vystavia aj v mestskej radnici a potom smútočná procesia povedie k hrobu na súkromnom pozemku. Pod lipou, kde sa údajne Miloševič prvykrát bozkával so svojou budúcou manželkou Mirjanou. V Srbsku sa obyčajne môže pochovávať len na cintorínoch. Mesto Požarevac, ovládané socialistami, urobilo výnimku a pohreb povolilo.
Na pohreb príde líder ruských komunistov Gennadij Ziuganov. Naopak domáci vládni politici budú pohreb ignorovať.
Srbská Radikálna strana, ktorej šéf Vojislav Šešeľj sedí v Haagu na lavici obvinených, je v krajine dlhodobo najpopulárnejšou stranou. Ako opozičná strana má však minimálny vplyv na politiku. Podľa niektorých to môže hystéria okolo nečakanej smrti Slobodana Miloševiča zmeniť.
"Je to veľmi málo pravdepodobné. Žiadny prevrat nebude," tvrdí šéfredaktor srbského denníka Danas Mihal Ramač.
Z krátkodobého hľadiska to podľa neho radikálom môže priniesť zopár percent navyše. "Celkovo sa však politická rovnováha v krajine nezmenila ani po jeho smrti."
Radikálna strana má najväčšiu podporu, nemá však politického partnera, s ktorým by mohla v budúcnosti zostavovať vládu. "Nešli by s nimi ani socialisti, ktorých kedysi viedol sám Miloševič," hovorí Ramač.
Socialisti sa rovnako ako radikáli snažia vytĺcť z jeho smrti čo najväčší kapitál. Nemajú však veľmi šancu. "Miloševič bol určite väčším nacionalistom než socialistom," vysvetľuje Ramač.
Reálna zmena by podľa neho mohla nastať až vtedy, ak by sa socialisti rozhodli ukončiť tichú podporu vláde premiéra Vojislava Koštunicu, ktorého pri hlasovaní v parlamente už viackrát podporili. "Vzhľadom na výhody, ktoré z toho majú, je to však skôr nepravdepodobné."
Napriek delikátnej situácii po smrti Miloševiča z nej srbská vláda podľa Ramača celkom elegantne vykľučkovala. Aj keď išlo o bývalého prezidenta, vyhla sa prejavom, ktoré by mu pridali na dôležitosti. (rek)
Autor: MIREK TÓDA, Požarevac