Štátny dlh minulý rok prepísal históriu

BRATISLAVA - Dlh vlády na Slovensku po prvýkrát v histórii klesol. Koncom decembra dlžila vláda veriteľom, najmä bankám, 491 miliárd korún. Dlh na jedného obyvateľa je tak vyše 90-tisíc korún. Vyplýva to z údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.

BRATISLAVA - Dlh vlády na Slovensku po prvýkrát v histórii klesol. Koncom decembra dlžila vláda veriteľom, najmä bankám, 491 miliárd korún. Dlh na jedného obyvateľa je tak vyše 90-tisíc korún. Vyplýva to z údajov Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity.

Ešte pred rokom bol štátny dlh o 30 miliárd korún vyšší ako teraz. Pod klesajúci dlh sa podľa ministerstva financií podpísalo priaznivé ekonomické prostredie, pokles úrokov, za ktoré si štát na trhu požičiava peniaze a v neposlednom rade to, že naplno funguje Štátna pokladnica a Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nový manažment, nižší dlh

Pokladnica spolu s dlhovou agentúrou ušetrila vlani štátnemu rozpočtu vyše šesť miliárd korún. Bolo to najmä vďaka novému spôsobu riadenia štátnych financií. Po novom už štátne rozpočtové a príspevkové organizácie, ministerstvá či Sociálna poisťovňa nemajú peniaze v komerčných bankách, ale v Štátnej pokladnici. Od minulého roka sú v nej peniaze z celého verejného sektora, okrem samospráv.

V pokladnici sú denne miliardové prebytky, vláda je preto oveľa menej odkázaná na banky ako predtým. Ak potrebuje peniaze, siahne po tých, čo sú v pokladnici. Požičia si koľko potrebuje, musí to však vrátiť. Pre menšiu závislosť štátu od peňazí bánk klesli úroky na trhu. Ak sa aj vláda dostane do situácie, že si potrebuje požičať od bánk, je to lacnejšie, ako keď tu Štátna pokladnica ešte nebola.

SkryťVypnúť reklamu

"Súčasná výška dlhu je prijateľná, vážnejšie riziká zatiaľ nehrozia," hovorí ekonóm Poštovej banky Miroslav Šmál. Dlh by nemal byť prekážkou pri zavádzaní eura. Únia od adeptov na spoločnú menu žiada, aby pomer ich verejného dlhu k hrubému domácemu produktu nebol vyšší ako 60 percent. Celkový verejný dlh Slovenska, kam patria popri štátnom dlhu aj finančné záväzky samospráv, Sociálnej poisťovne a zdravotných poisťovní a štátnych fondov, bol koncom roka niečo cez pol bilióna korún, čo je 35 percent HDP.

Tiká populačná bomba

Hoci dlh v súčasnosti nepredstavuje pre ekonomiku vážny problém, v budúcnosti sa to môže zmeniť. O niekoľko desaťročí hrozí Slovensku pre starnutie populačná kríza. Dôchodcov pribudne, počet ľudí, ktorí budú na ich penzie pracovať, klesne.

SkryťVypnúť reklamu

"Kým v roku 2002 pripadali na jedného obyvateľa vo veku nad 65 rokov šiesti obyvatelia v produktívnom veku, v roku 2055 to budú len dvaja," povedal hlavný analytik ministerstva financií Vladimír Zlacký. Slovensko by podľa analýzy ministerstva malo dlh postupne znižovať tak, aby sa okolo roku 2025 dostal približne na 15 percent HDP. Vytvorí sa tým priestor na opätovné zvyšovanie dlhu do roku 2050, keď by populačná kríza mala vyvrcholiť. Peniaze z novo narastajúceho dlhu by mali zabezpečiť, aby penzisti neprišli počas populačnej krízy o svoje peniaze.

Zlatý stred

Dlh by mal v nasledujúcich rokoch postupne klesať, alebo rásť pomalšie ako HDP. "Pre zdravý rozpočtový vývoj je dobré, keď dlh klesá, na druhej strane príliš agresívne znižovanie dlhu prostredníctvom rozpočtových prebytkov môže utlmiť hospodársky rast," varuje Zlacký. Pribrzdilo by to rozvoj ekonomiky, hrozil by pokles životnej úrovne.

SkryťVypnúť reklamu

Optimálnu výšku štátneho dlhu ekonómovia určiť nevedia. Platí však, že vysoký dlh škodí, pretože tlačí na zvyšovanie úrokov. Vyššie úrokové sadzby zase predražujú úvery podnikom a ľuďom, čo znižuje investície, spotrebu a bytovú výstavbu.

Mierny dlh však neškodí. "Výhoda zadĺženia štátu spočíva v možnosti financovať nákladné verejné statky, napríklad diaľnice z verejných zdrojov v krátkom čase a vo veľkých sumách," povedal Šmál.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 588
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 314
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 713
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 125
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 341
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 906
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 870
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 384
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu