BRATISLAVA - Vyššie postaveného úradníka bude môcť minister alebo vedúci úradu odvolať bez uvedenia dôvodu. Aj to vyplýva z novely zákona o štátnej službe, ktorú parlament prijal v stredu večer a ktorou na návrh Zoltána Horvátha (SDKÚ) zrušil aj Úrad pre štátnu službu.
To "nemá znamenať svojvoľnosť", povedal hovorca ministerstva práce Martin Danko. Cieľom podľa neho je, aby tí, čo majú politické funkcie, mohli "pracovať s ľuďmi, ktorým môžu dôverovať a od ktorých môžu vyžadovať vedomé plnenie priorít vládneho programu".
Predseda úradu Ľubomír Plai tvrdí, že novelou si politické strany otvoria dvere do štátnej správy a pred júnovými voľbami môžu sľubovať svojim členom, že ich dosadia do vedúcich funkcií.
Hovorca ministra financií Peter Papanek považuje Plaiovo tvrdenie za "absurdné a z ríše snov". Dodáva, že aj dnes je možné zbaviť sa vyššie postavených úradníkov. Nadriadený z nich môže urobiť outsiderov a napokon ich "nedôstojným spôsobom prinútiť odísť na vlastnú žiadosť a bez odstupného". Môže sa ich zbaviť napríklad zmenou organizačnej štruktúry úradu.
Zákon aj Úrad pre štátnu službu podľa Papanka len predstieral opak.
Novela zákona bola prijatá len hlasmi 60 poslancov. Ak ju prezident vráti, bude treba 76 hlasov.
Plai si už s prezidentom dohodol stretnutie, na ktorom mu mieni vysvetliť, prečo by novelu nemal podpísať. Aj opozičný Smer dúfa, že prezident zváži všetky okolnosti. Poslanec Smeru Miroslav Číž síce za novelu hlasoval, ale vraj ani netušil, že hlasuje za zrušenie úradu a už samotný návrh na jeho zrušenie považuje za nehoráznosť.
Nevyspytateľné je HZDS. Väčšina poslaneckého klubu síce Horváthov pozmeňujúci návrh podporila, ale za novelu ako celok hlasovali iba traja. Nebyť ďalšieho hlasu Bohumila Hanzela zo Smeru, návrh zákona by neprešiel.
Podpredseda HZDS Viliam Veteška považuje zrušenie Úradu pre štátnu službu za "vec vládnej koalície", ktorá si "ten úrad vymyslela", aj zrušila. "Kto chce kam, pomôžme mu tam," povedal.
Čo vyplýva z novely zákona o štátnej služby
Aj voľné miesto predstaveného (úradníka, ktorý je niekomu nadriadený, napríklad vedúceho nejakého odboru, sekcie atď.) si bude obsadzovať ten-ktorý úrad. Dnes to robí, len ak ide o miesta radových úradníkov, tie vyššie obsadzuje Úrad pre štátnu službu. Výberové konania úrady budú zabezpečovať podľa usmernenia najvyššieho úradu v rezorte, do ktorého patria, čo je v zásade ministerstvo.
Tomu, koho odvolali z miesta predstaveného, ponúknu iné miesto. Ak nedôjde k dohode, jeho štátnozamestnanecký pomer sa skončí, s nárokom na odstupné vo výške 3-násobku funkčného platu.
Aj vedúci úradu ministerstva bude "predstaveným v politickej funkcii", čo znamená, že vymenúvať ho bude vláda, na návrh príslušného ministra. Dnes to robí predseda Úradu pre štátnu službu na návrh ministra z ľudí, ktorí uspeli vo výberovom konaní.
Štátny zamestnanec "nesmie vedome šíriť a sprostredkovávať nepravdivé alebo pravdu skresľujúce alebo zavádzajúce skutočnosti, ktoré by mohli poškodiť povesť služobného úradu alebo predstavených alebo ostatných štátnych zamestnancov".