Jediným vzrušením bola hádka, či majú poslanci v prísahe použiť slová "Alah najvyšší" alebo "Alah najväčší". To všetko sa odohrávalo za mimoriadnych bezpečnostných opatrení, keď policajti zastavili dopravu a odporučili obyvateľom štvrte pri parlamente, aby nevychádzali.
Krátke a nikam nevedúce zasadanie parlamentu len ukazuje krízu, v ktorej sa Irak ocitol. Nejde len o násilie na uliciach, ktoré prerastá do občianskej vojny, ale aj o nemohúcnosť politickej elity dohodnúť sa na základných veciach. Parlament včera ani nemal kto viesť: politické frakcie sa ešte stále nedohodli, kto bude novým poslancom predsedať, ani na tom, kto bude jeho zástupcom. Zvolenie predsedu parlamentu je kľúčové. On stanoví, dokedy má byť zostavená vláda a kedy o jej premiérovi budú rozhodovať poslanci.
Irak stále nemá ani vládu a nemenovaný kurdský politik povedal arabskému serveru al-Bawaba, že predpokladá, že ju bude mať najskôr v máji. Problém je v tom, že najsilnejšia šiitska koalícia navrhuje za premiéra súčasného predsedu vlády Ibrahima Džaafárího. Toho odmietajú sekulárni šiiti, aj sunnitské a kurdské strany, a tak sa znižujú šance na vytvorenie vlády národnej jednoty, nevyhnutnej na zachovanie celistvosti Iraku.
Džaafárí nie je silný ani medzi šiitmi, ktorí dominujú irackej politike. Nomináciu na funkciu premiéra získal veľmi tesnou väčšinou a s podporou radikálneho klerika Muktadu Sadra. Sadrove milície sunniti obviňujú z čistiek a mučenia. Džaafárí cíti, že stráca podporu a pravdepodobne ho budú musieť obetovať, a tak včera naznačil, že je ochotný vzdať sa nominácie. (mik)