Podľa jeho slov EÚ doteraz neponúkla jeho krajine skutočnú perspektívu. Jestvujú síce vízové úľavy, ale za samotné vízum sa platí dvakrát toľko, ako v minulosti. Literát konštatoval, že si EÚ zvolila "cestu samoobrany Bushovho typu" požadujúc aj biometrické údaje a odnímajúc odtlačky prstov žiadateľov, ako v prípade zločincov.
Ukrajinský spisovateľ, ktorému udelili ocenenie za prácu vydanú v nemčine pod názvom Dvanásť prsteňov a odhaľujúcu podľa zdôvodnenia poroty "zabudnutý stred kontinentu", podrobil ostrej kritike hlavne nemeckého podpredsedu Európskej komisie Güntera Verheugena. Tento politik mal vyhlásiť, že za 20 rokov budú členmi únie všetky štáty starého kontinentu s výnimkou tých postsovietskych republík, ktoré nimi v súčasnosti nie sú. Verheugen tým podľa Andruchovyča "zničil nádeje Ukrajiny na pričlenenie sa k EÚ".
Knižný veľtrh v Lipsku charakterizuje v tomto roku účasť 2162 vydavateľov z 36 krajín planéty vrátane Slovenska, ktorí predstavia svoje jarné novinky na výstavnej ploche asi 53 000 metrov štvorcových.
V centre pozornosti je tentoraz mladá nemecká literatúra, ako aj literatúry stredoeurópskych krajín. Veľký priestor sa organizátori rozhodli venovať aj produkcii pre deti a mládež a vzdelávaniu. (tasr)