Madrid 10. marca (TASR) - Pred dvoma rokmi, na summite Európskej únie (EÚ) v Lisabone, sa európski lídri zaviazali uskutočniť ekonomické reformy s cieľom urobiť z únie do roku 2010 "najkonkurencieschopnejší" trh na svete. Počas nadchádzajúceho summitu v Barcelone sa šéfovia európskych štátov a vlád podrobia skúške, počas ktorej majú potvrdiť svoje záväzky a uviesť do praxe to, čo si v Lisabone predsavzali.
Ako však konštatuje vo svojom víkendovom komentári španielsky denník La Vanguardia, summit nebude jednoduchý. Francúzsko a Nemecko, ktoré sú z historického hľadiska hnacími silami v obnove Európy, sa totiž nachádzajú v predvolebnom období a ich sociálnodemokratickí lídri neprekypujú v otázke liberalizácie mimoriadnym nadšením v porovnaní s vládami v Londýne, Madride a Ríme. Hoci sa blížiace voľby - vo Francúzsku budú v apríli a v Nemecku na jeseň - momentálne javia ako rozhodujúci faktor, nie sú faktorom jediným. Nemeckí a francúzski sociálni demokrati majú tiež závažné argumenty proti rýchlej a bezprostrednej liberalizácii podporovanej britským labouristom Tonym Blairom.
Paríž aj Berlín síce potrebu hospodárskej reformy a liberalizácie pracovného trhu, kapitálu a energetiky chápu, no neponáhľajú sa s ňou. Obidva štáty si sú vedomé toho, že je nevyhnutné pretransformovať európsku ekonomiku na konkurencieschopnú - predovšetkým vzhľadom na Spojené štáty americké - no pomerne vysoká miera nezamestnanosti im podľa ich tvrdení neumožňuje pristúpiť na liberalizáciu, ktorá by mohla podstatne zmeniť "stav blahobytu" v Európe. Zástancovia reformy však naopak tvrdia, že práve na udržanie tohto stavu je reforma potrebná - presne tak, ako vyhlásil britský premiér: "Zreformovať alebo zomrieť."
Politici sú však tvrdohlaví. Pred niekoľkými dňami sa stretli zástancovia obidvoch táborov - nemecký kancelár Gerhard Schröder a španielsky premiér José María Aznar. Obidvaja, hoci diplomaticky, no predsa, trvali na svojich postojoch. Zatiaľ čo Aznar napríklad požadoval impulzy, ktoré by podnietili uskutočnenie všetkých politických krokov potrebných na dosiahnutie plnej zamestnanosti, jeho nemecký partner trval na rovnováhe medzi reformami a sociálnou zodpovednosťou. Barcelonský summit teda nebude skúškou definitívnou, no jeho výsledky ovplyvnia ďalšie európske smerovanie.
(spravodajkyňa TASR Monika Poláková) lb