Mnohí si ešte ani nevšimli, že sa na hardvérovom trhu objavili dvojjadrové procesory a už sa šíria správy o štvor- a viacjadrových procesoroch. Prvý so štyrmi jadrami od Intelu bude mať označenie Clovertown a na trhu by sa mal objaviť už začiatkom roku 2007. Potvrdil to na prezentačnom stretnutí s novinármi začiatkom februára tohto roku Justin Rattner, jeden z technologických šéfov spoločnosti Intel. Rattner sa taktiež zmienil o ďalšom smerovaní procesorového výskumu Intelu v najbližších rokoch. Hovorilo sa o platformách, ktoré budú používať desiatky až stovky jadier v energeticky úsporných procesoroch. Takýto nárast výkonu by mal zabezpečiť fungovanie úplne inej, novej generácie aplikácii. Programy budúcnosti budú omnoho inteligentnejšie, predvídavšie a bezpečnejšie. Na otázky odpovedá
Justin Rattner.Kedy plánuje Intel vypustiť Clovertowny na trh?
Prvé štvorjadrové servery od Intelu by sa mali na trhu objaviť začiatkom roka 2007.
Ako dlho už Intel používa štvorjadrovú technológiu?
Vidíte najnovšie produkty priamo z našich laboratórií.
Aké sú výhody Clovertownu?
S pracujúcim Clovertownom vo vašom PC pocítite nemalý nárast procesorového výkonu. Takisto je Clovertown určený pre aplikácie s väčším množstvom procesov ako napríklad databázy, finančný server či manažment veľkého zásobovacieho reťazca.
Zdieľajú všetky procesorové jadrá tú istú cash pamäť? Aká je taktovacia frekvencia nových procesorov? Vyvinuli ste už aj štvorjadrový procesor pre desktopy, či prenosné zariadenia?
Toto je naozaj len informačná šľahačka na torte. Z čoho sa skladá zákusok a všetky ďalšie presnejšie informácie sa dozviete v najbližších mesiacoch.
Bude Clovertown podporovať technológie ako sú napríklad Hyper Threading alebo VT?
Mnohé intelovské technológie, ktoré zvyšujú výkon a funkcionalitu procesora, budú samozrejme podporené aj v Clovertowne.
Hovoríte o budúcnosti ako o časoch s viacerými jadrami. Čo to bude znamenať pre aplikácie najbližších rokov?
Väčšina serverov a pracovných staníc už teraz využíva paralelné spracovávanie úloh na viacerých procesoroch. Aj preto nebudú mať aplikácie, bežiace na týchto systémoch problém prejsť na systémy s viacerými jadrami. Či už s dvoj-, štvor- alebo viac- jadrovými procesormi.
Teda kam sa uberá výskum Intelu v oblasti procesorov a platforiem v blízkej budúcnosti?
Globálne sa dá povedať, že nás čaká prevratná budúcnosť v architektúre procesorov a platforiem. Koncový užívateľ pocíti vďaka tomu očividný nárast výkonu. Ide najmä o výskum v oblasti vysoko výkonných, energeticky nenáročných platforiem, s desiatkami až stovkami procesorových jadier. Tieto platformy umožnia používanie úplne inej generácie aplikácii, neprístupnej v súčasnosti. Technológie sa tým stanú omnoho inteligentnejšie, odolnejšie, cenovo výhodnejšie, bezpečnejšie a predovšetkým užitočnejšie pre koncových užívateľov.
Kedy približne očakávate príchod procesorov s desiatkami alebo stovkami jadier na trh?
My sme s prechodom na viacjadrové platformy začali už v minulom roku a to s dvojjadrovým procesorom. Práve sme predstavili štvorjadrový procesor a s pridávaním procesorových jadier budeme pokračovať aj v najbližších rokoch. Procesory s desiatkami, alebo stovkami jadier sú momentálne iba v štádiu výskumu. Procesory s takouto kapacitou očakávame na trhu až v druhom desaťročí tohto storočia.
Znamená teda viac jadier procesora aj úmerný nárast výkonu?
Pri procesore, nie je jediným determinantom výkonu počet jadier. Záleží na osobitnom výkone každého jadra, na ich vzájomnej komunikácii, ako využívajú výhody platformy, ale najmä s akým softvérom pracujú. Preto je pri výskume dôležité hľadieť na všetky tieto aspekty a nie len na počet jadier.
Čo je potrebné na to, aby sa mnoho jadrové procesory stali skutočnosťou?
Celý IT priemysel musí spraviť rázny krok v architektúre procesorov. Doposiaľ spracovávali centrá počítačov "sólo" operácie. Prichádza čas na "tímové" riešenie, s energeticky nenáročnými jadrami. Na to, aby sme umožnili paralelné riešenie úloh v procesore, je potrebné zmeniť spôsob akým je momentálne softvér navrhovaný, a to po všetkých stránkach.
Načo vlastne my užívatelia takéto mnohojadrové procesory využijeme? Veď moje PC zvláda všetky aplikácie, ktoré momentálne používam.
Ja som hovoril o aplikáciách budúcnosti, ktoré budú oveľa sofistikovanejšie a užitočnejšie ako tie, čo používame teraz. Nejde tu o písanie na klávesnici, či rýchlejšie vykonávanie jednoduchých procesov. Ako som už povedal ide o platformy, ktoré budú inteligentnejšie, spoľahlivejšie a jednoduchšie na ovládanie. Predstavte si komunikáciu s počítačom, na takej istej úrovni ako komunikáciu s človekom. Alebo počítač, ktorý vie rozpoznať a vyriešiť problémy za vás.
Na trhu je niekoľko ďalších spoločností (Sun, IBM, Azul, AMD), ktoré plánujú uviesť viacjadrové procesory skôr. Intel hovorí stále iba o výskume, má to znamenať, že zaostávate za konkurenciou?
Viacej súčasne pracujúcich pomalších jadier nemusí byť práve rýchlejších ako menej vysoko výkonných. Snažíme sa dosiahnuť ten správny pomer medzi vysokým výkonom a nízkou energetickou spotrebou. Správny pomer výkon/watt spolu s rastúcim počtom jadier na procesore bude mať pozitívny dopad na celkový výkon procesora.
MARIÁN ŠATANÍK
Ako využijeme viacjadrové procesory my?... ako prvá by každého napadla asi stabilita počítača. Budeme ešte stále zažívať zrútenie celého systému? "Crashing" patrí do temného veku IT (začiatky 20 storočia). Stroj s 500 jadrovým procesorom sa vylieči sám, bez toho, že by si niekto nejakú závadu všimol.
... intenzívne reálne zážitky z hier, že by ste sa zaprisahali, že sledujete najnovší filmový trhák. Nezabúdajte, ten film čo hráte, je ovládaný
vašimi pokynmi.
... spolupracovať s obchodnými partnermi z celého sveta v rôznych jazykoch a v reálnom čase. Jediné obmedzenie sa môže objaviť v časových pásmach.
... bezpečnosť vášho domu. Security guard
so stovkami jadier, môže zlodejov identifikovať
ešte pred vlámačkou.
... ak hľadáte všetky fotky vás a vašej partnerky, v okamihu jedného kliku sa objavia na obrazovke.