ktorý bezpochyby dostanú.
V Moskve je okrem nich aj starší brat juhoslovanského exprezidenta Borislav Miloševič, ktorý bol dlhé roky juhoslovanským veľvyslancom v Rusku a má tam množstvo kontaktov medzi vplyvnými politikmi. Všetci traja využívajú mimoriadnu priazeň ruských úradov a zrejme aj špeciálnu ochranu ruských tajných služieb.
Mirjana Markovičová sa v Moskve ocitla v roku 2003. Utiekla tam priamo z Belehradu. Už vtedy tam mala dve blízke osoby - Borislava a syna Marka, ktorý sa do ruského bezpečia uchýlil pravdepodobne v roku 2001 aj so ženou Danielou a synom Markom. Tí sa však neskôr vrátili do Belehradu.
Mirjana Markovičová bola medzinárodne hľadaným zločincom. Rusko sa ocitlo v ťažkej situácii, ale zvládlo ju skvele. Na mnohé žiadosti Belehradu a prosby OSN o vydanie osôb podozrivých z vojnových zločinov reagovalo mlčaním a Miloševičovcov nikdy nevyzradilo.
Prvé dôkazy, že žijú v dostatku v ruskej metropole, sa v ruskej tlači objavili v apríli roku 2003. Teda dva mesiace potom, čo tam Mirjana pricestovala. S novinármi sa však rozprávali málo a neochotne. Pravdepodobne to bola súčasť dohody s ruskými tajnými službami.
Teraz sa okolo nich strhla búrka novinárskeho záujmu. Ukázalo sa, že Mirjana a Marko takmer denne volali Miloševičovi do Haagu a že sa vôbec neobávali vyhostenia z Ruska.
Na dávnych historických sympatiách Srbov a Rusov sa nič nemení, čo potvrdilo aj včerajšie jednomyseľne prijatie rezolúcie o Miloševičovi ruským parlamentom. Poslanci aj väčšina občanov sa domnievajú, že Miloševič zomrel buď v dôsledku chyby lekárov, alebo ho úmyselne niekto odstránil. Podľa nedávneho sociologického prieskumu 60 percent Rusov s Miloševičom otvorene sympatizovalo.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME