h, čo je okolo 53 percent.
Podľa informácií z komory napríklad v Bratislave podpísalo zmluvy len 38 percent ambulantných lekárov.
Najväčší odpor je v Prešovskom kraji, kde podľa prezidenta regionálnej komory Mikuláša Buzgóa zmluvy ešte nedpodpísalo 80 až 85 percent lekárov. "Lekári už nie sú ochotní pracovať za takých finančných podmienok, ako navrhuje poisťovňa," povedal.
Ministerstvá zdravotníctva aj financií namietajú, že lekári tento rok dostali až o 10 percent viac, ale podľa komory ani toto zvýšenie nepokryje náklady lekárov.
Lekári, ktorí nepodpíšu zmluvy, zostanú s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu. Podľa pediatričky Kataríny Šimovičovej sa ani v takom prípade neobávajú úbytku poistencov. Poisťovňa musí totiž aj nezmluvnému lekárovi uhradiť akútnu starostlivosť, ktorá tvorí v ambulanciách podstatu ich činnosti. Lekár vtedy peniaze od pacienta nevyberá, ale nevýhodou je, že mu narastie administratíva.
Spoločná zdravotná poisťovňa aj napriek odporučeniu komory nepodpisovať zmluvy ich lekárom rozposlala. Podľa hovorcu Dušana Zaťka počkajú, koľko zmlúv sa im vráti a "ak bude treba, vyvoláme rokovania s regionálnymi lekárskymi komorami". Predpokladá však, že lekári zmluvy podpíšu.
(dro)