ch vo financovaní zdravotníctva.
V pondelok sa lekárska komora nedohodla so Všeobecnou nielen na cenách. Komora nesúhlasí s tým, že poisťovňa zmluvami "núti lekárov poskytovať neobmedzené množstvo zdravotnej starostlivosti za obmedzené financie".
Rokovať budú ďalej, hoci nevedno kedy. Ak lekári nepodpíšu zmluvy do konca marca, bude ich poisťovňa považovať za nezmluvných. Hovorkyňa Všeobecnej Petra Kafúnová povedala, že sa ďalším rokovaniam nevyhýbajú, ale dialóg sa dá viesť len v rámci možností poisťovne.
Podľa prezidenta komory Milana Dragulu poisťovne mohli dávno upozorniť na to, že im chýbajú peniaze, ale "celý minulý rok mlčali". Ministerstvo financií odpovedalo na výzvu komory, že "na dnešnom rokovaní vlády minister Mikloš počká, či tento problém minister zdravotníctva otvorí a či to cíti rovnako ako komora".
Dvaja ministri vlády František Tóth a Jirko Malchárek lekársku komoru podporili. Ich strana Nádej včera vyhlásila, že štát ako jediný akcionár vo Všeobecnej je povinný nakúpiť zdravotnú starostlivosť a že "pravidlá stanovené zmluvami by mali prihliadať na oprávnené ekonomické náklady lekárov".
Toto stanovisko je v ostrom rozpore s postojom premiéra Dzurindu a ministrov Mikloša a Rudolfa Zajaca, ktorí nedávno obvinili lekársku komoru, že "sa prepožičiava politickým intrigám" opozičných strán Smer a SF, ktoré "sa trasú túžbou po moci" a hyenisticky zneužívajú pacienta.
Včerajšie stanovisko ministra Zajaca už bolo opatrnejšie. Jeho hovorca Karol Farkašovský vidí spolitizovanie prvej výzvy komory spred dvoch týždňov, aby lekári nepodpísali zmluvy, v tom, že zneistila pacientov a vtiahla ich do pozície rukojemníkov, čo je neprípustné a absolútne neetické.
"Rokovania nie sú jednoduché a emócie sú zlým radcom. Dobrým signálom však je, že rokovanie bude pokračovať, ale rozhodne nie na úkor alebo ujmu občana pacienta," vyhlásil Farkašovský.