Inštitút pre aplikovaný ekonomický výskum v Tübingene vo svojej analýze odhaduje, že objem práce načierno je v Nemecku v tomto roku na 345 miliárd eur. Vlani to bolo 346 miliárd eur a v roku 2004 ešte o desať miliárd viac. ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Previerky na mieste činu môžu priniesť podľa odhadov štátu miliardu eur, objem čiernej práce je však 345 miliárdSpolková vláda sa snaží bojovať proti ilegálnej práci. Intenzívnejšie a ostrejšie kontroly podľa spolkového ministerstva financií spôsobujú, že v Nemecku práce načierno ubúda.
Denník Kölnische Rundschau prináša údaje Inštitútu pre aplikovaný ekonomický výskum v Tübingene a profesora Friedricha Schneidera z univerzity v rakúskom Linzi, ktorí odhadujú objem práce načierno v Nemecku v tomto roku na 345 miliárd eur. V roku 2005 to bolo 346 miliárd eur a v roku 2004 356 miliárd.
Schneider však okrem iného v denníku Die Welt zdôraznil, že prísnejšie kontroly nie sú v nijakom prípade vhodným nástrojom na boj proti ilegálnej práci. "Previerky na mieste činu prinesú štátu možno miliardu eur, viac nie." Omnoho zmysluplnejšie by podľa neho bolo, keby si štátni finanční kontrolóri všímali viac manipulácie s daňou z pridanej hodnoty.
Špeciálny celonemecký úrad s názvom "Finančná kontrola - práca načierno" má približne sedemtisíc zamestnancov, ktorí vlani odhalili škodové udalosti za vyše pol miliardy eur, čo je približne o pätinu viac ako v roku 2004. Preverili okolo 350-tisíc ľudí, najmä v mäsopriemysle, hoteloch, reštauráciách a stavebníctve. Približne každý siedmy kontrolovaný pracovník sa ocitol v podozrení, že pracuje načierno. Prebehlo vyše 80-tisíc trestných stíhaní a viac ako 50-tisíc súdnych konaní, ktoré sa skončili peňažnými trestami.
Denník Kölner Stadt-Anzeiger informuje, že v poslednom čase priam explodovalo pašovanie, najmä falšovaných, cigariet do Nemecka. Colníci vlani zhabali 735 miliónov kusov nezdanených cigariet, čo je o tri štvrtiny viac ako v roku 2004. Vo veľkej väčšine prípadov ide o sfalšované značkované cigarety z Číny, ktoré často obsahujú jedovaté látky ako napríklad arzén alebo kadmium. Odborníci sa podľa novín Kölnische Rundschau domnievajú, že razantné zvýšenie objemu pašovaných a sfalšovaných cigariet súvisí s nedávnym niekoľkonásobným zvýšením cigaretovej dane v Nemecku.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov