FOTO - TASR/EPA |
Jedna z najväčších výrobno-technologických firiem sveta, švédsko-švajčiarska spoločnosť ABB, sa na Slovensku bude aj naďalej sústreďovať najmä na služby spojené s inžinieringom. Ďalšie výzvy slovenskej pobočke s vlaňajším obratom asi dve miliardy korún prináša snaha slovenského priemyslu zavádzať nové technológie.
Nadnárodná skupina ABB postupne predala svoje spoločnosti zamerané na výrobu technológií pre elektrárne alebo oblasť dopravy a sústreďuje sa na oblasť automatizácie, a teda aj robotiky. Takáto orientácia nahráva aj slovenskej pobočke so 170 zamestnancami.
Jej generálny riaditeľ Andrej Tóth tvrdí, že pre firmu začínajú byť zaujímavé dodávky do automobilového priemyslu. Ide najmä o robotické systémy, ktoré sú súčasťou výrobných liniek automobiliek Kia či PSA. Podľa Tótha ABB práve v tejto oblasti dosahuje na Slovensku viac ako tretinový podiel na trhu.
Rast spoločnosti by mal byť podľa šéfa pobočky udržateľný napríklad aj tým, že oblasť robotiky stále viac preniká do nových oblastí priemyslu. Doteraz boli jej priekopníkmi najmä automobilky. "Šetrenie nákladov na pracovnú silu už nie je jedinou motiváciou nasadzovania robotov. Často je dôležitejšia vysoká a stabilná kvalita produkcie," vysvetľuje Tóth.
Firma chce byť silná v lokálnej podpore pri automatizácii slovenských firiem. Vlani preto zriadila školiace pracovisko robotov v Trnave. Podľa vedúceho oddelenia robotov v ABB Milana Račeka firma masívnejšie investuje do vzdelávania odborníkov, teda technikov, programátorov či softwarových inžinierov. "Zaujímavé je, že po absolvovaní náročných školení v zahraničí sú to všetko ľudia zo Slovenska," hovorí Raček.
Ďalšie oblasti podnikania sa výrobcom technológií otvárajú vďaka liberalizácii obchodu s energiami. Pre firmy ako ABB, Siemens či General Electric, je to príležitosť na dodávky moderných dispečerských systémov aj slovenským spoločnostiam. Vyše polmiliardový kontrakt na podobný dispečerský systém podpísala nedávno Bratislavská vodárenská spoločnosť s firmou Siemens. Do ceny je zarátaná aj päťročná údržba systému, čo prispieva ku generovaniu vyššej pridanej hodnoty, ktorá pri podobných kontraktoch zaujíma aj spoločnosť ABB.
Podľa Tótha navyše potenciál pre technologický sektor vzniká aj stúpajúcim záujmom firiem prenajímať si správu a údržbu zariadení či logistiku náhradných dielcov. "Mnohí naši obchodní partneri majú záujem prioritne sa venovať svojmu podnikaniu a tieto aktivity ponechávajú na nás ako na dodávateľa."
Celá skupina ABB s asi stotisíc zamestnancami vlani dosiahla čistý zisk vyše 23 miliárd korún. Aj pre problémy so sankciami za výrobu kotlov s prítomnosťou azbestu v USA však v roku 2004 firma hospodárila s čistou stratou vyše jednej miliardy. Po prepustení asi 50-tisíc zamestnancov sa opäť dostala do zisku. PAVOL REMIAŠ