FOTO
BRATISLAVA - Po decembrovom prepade slovenského zahraničného obchodu o 25 miliárd korún, ktorý bol najvyšším v histórii, zverejnil Štatistický úrad ďalšie neočakávané číslo. V januári mal zahraničný obchod schodok 11,2 miliardy korún. Analytici predpokladali, že to bude medzi dvoma až šiestimi miliardami korún a ide o najhoršie januárové čísla zahraničného obchodu vôbec.
Úrad výsledky nechcel komentovať, pretože sú predbežné. Detailnú štruktúru, ktorá odhalí, čo deficit spôsobilo, zverejní po prepočtoch až na budúci mesiac. "Podpísal sa pod to zvýšený dovoz technológií a strojov," hovorí analytik ING DSS Pavol Ondriska. Automobiloví investori, najmä Kia a Peugeot sa pripravujú spustiť výrobné linky a dovážajú, koľko sa dá. Napríklad Kia priviezla na prelome rokov veľké lisovacie zariadenia. Ďalšiou príčinou schodku je dovoz energií. "Nie je v tom len ich vyššia cena, ale aj väčší dopyt po energiách pre chladné počasie v prvých mesiacoch tohto roka," povedal Ondriska.
Vývoz na rozdiel od dovozu, príčinou prekvapení nie je. Oproti minulému roku stúpol v januári o desatinu a v decembri dokonca až o pätinu. "Export sa vyvíja solídne, pomôcť by mu malo aj črtajúce sa oživenie ekonomiky v eurozóne, s ktorou je Slovensko obchodne výrazne previazané," povedal ekonóm ČSOB Marek Gábriš.
Ekonómovia tvrdia, že po nábehu výrobných liniek v druhom polroku by sa výsledky zahraničného obchodu mali zlepšiť. Dopyt po strojoch ustane, rásť bude vývoz, najmä automobilov. V budúcnosti sa to prejaví na poklese nezamestnanosti a vyššej životnej úrovni. Gábriš odhaduje, že výsledná hodnota deficitu za tento rok bude 50 miliárd korún, čo je 3,2 percenta HDP. Vlani to bolo takmer 80 miliárd a podiel na HDP presiahol päť percent.
Blaščák: Orientácia na výrobu áut môže uškodiť
Výkyvy zahraničného obchodu sú dočasné, keď sa rozbehne výroba v automobilkách, problémy ustanú, tvrdí väčšina ekonómov na Slovensku. Ekonóm Ľudovej Banky Mário Blaščák súhlasí, varuje však pred prílišným optimizmom.
"Výsledky zahraničného obchodu jednoznačne poukazujú na negatívny vplyv vysokých cien energetických surovín na malú a otvorenú ekonomiku," hovorí Blaščák. Kritickým momentom je podľa neho aj úzka orientácia slovenského priemyslu na niekoľko odvetví, najmä automobilový priemysel. "O niekoľko rokov sa pokojne môže stať, že sa rozhodnú odísť ďalej na východ za lacnejšou pracovnou silou a zostanú po nich veľké rady nezamestnaných." Podľa neho by to mohlo viesť k hlbokej ekonomickej kríze a poklesu životnej úrovne.
"Kompetentní sa tvária, aké máme super čísla HDP a všetko sa zlepšuje, ale doteraz neuskutočnili žiadne opatrenia, ktoré by naznačili víziu a smer, ktorým by sa Slovensko malo uberať," hovorí Blaščák. Ani jedna vláda podľa neho nebola schopná vypracovať ucelenú stratégiu hospodárskej politiky, kde by sa napríklad hovorilo aj o rozložení rizík a zdrojov pri dovoze plynu a ropy a alternatívnych zdrojoch energie. Slovensko je v tejto oblasti výlučne odkázané na Rusko.
Minister hospodárstva Jirko Malchárek tvrdí, že Slovensko stratégiu energetickej politiky má. Je ňou dokument, ktorý v januári predložil do vlády. "Sú v nej rozpracované nielen problémy a riziká neprimerane veľkej energetickej závislosti, ale aj to, ako ich chceme riešiť vrátane analýzy nových alternatívnych zdrojov energie. Stratégia rozoberá horizont nasledujúcich 20 rokov," povedal.
"Každá stratégia musí hovoriť, kde sme a kam chceme smerovať, čo tomuto dokumentu chýba," reaguje Blaščák.
Ani hovorca ministerstva financií Peter Papanek s jeho kritikou nesúhlasí. "Slovensko má hospodársku stratégiu, je ňou vládou schválená koncepcia znalostnej ekonomiky Minerva." Hovorí najmä o rozvoji výrob z vyššou pridanou hodnou, vedy a výskumu. "Jasne ukazuje, ktoré sektory chce štát podporovať."
Minerva je však podľa Blaščáka iba začiatkom k ucelenej stratégii a chýba jej vízia. "Stratégia by mala riešiť v prvom rade rozloženie energetického rizika, ďalej reformu vzdelávacieho systému, informatizáciu spoločnosti a podporu cestovného ruchu. Zo Slovenska treba urobiť atraktívne turistické centrum." (ľja)