FOTO SME - RICHARD FILIPKO
DOBROHOŠŤ - V starom koryte Dunaja chce obec Dobrohošť vybudovať plávajúce elektrárne. Spolu s maďarskou dedinou Dunakiliti predložili projekt na posúdenie do Budapešti, peniaze chcú získať z eurofondov. Spolupracujú aj s občianskym združením Energetický program samosprávy z Necpál.
"Obce by získali zo svojich elektrární elektrinu na verejné osvetlenie, pre škôlku, školu, zdravotné stredisko a obecný úrad predajom energie aj trvalý zdroj príjmov do rozpočtu," hovorí Ján Oravec zo združenia.
Najprv by však potrebovali urobiť štúdiu. Ochránari by v nej posúdili ekologickú a environmentálnu ohľaduplnosť diela voči životnému prostrediu. Merania na osemkilometrovom úseku starého koryta Dunaja by trvali osemnásť mesiacov. Štúdia by mala stáť zhruba štrnásť miliónov.
Občianske združenie už stavia malú vodnú elektráreň v Necpaloch v okrese Martin.
Prototyp plávajúcej elektrárne bude na Dunaji v Bratislave pri Moste Lafranconi. Plavidlo začnú stavať do mesiaca, ak všetko pôjde podľa plánu, do konca roka bude prototyp vyrábať elektrinu. Oba typy elektrární sú slovenské patenty.
Starosta Dobrohošta József Boráros hovorí, že staré koryto Dunaja je nevyužité, lode po ňom neplávajú, okolie zarastá. Odhaduje, že výstavba 48 plávajúcich elektrární na oboch brehoch Dunaja, teda pre Dobrohošť aj Dunakiliti, by stála okolo 400 miliónov korún. Európska únia môže projekt financovať až 95 percentami.
Na plávajúcich elektrárňach by sa podľa Borárosa dali postaviť prístaviská pre loďky, reštaurácia. Verí, že elektrárne by pritiahli množstvo turistov.
Šéf cechu podnikateľov v energetike a expert na malé vodné elektrárne Fridolín Slaninka hovorí, že "plávajúce elektrárne sú normálna záležitosť. Netreba nejaké veľké povolenia, minimálne narušujú ekológiu, netreba žiadne rybovody, ako keď sa urobí klasická vodná elektráreň s priehradou".
Podobný projekt sa však podľa neho oplatí iba tam, kde je trvalý vysoký prietok.
(rf)
O čo ide
Podľa plánov by malo byť 24 elektrární pri Dobrohošti a 24 pri maďarskej dedine Dunakiliti.
Plávajúce elektrárne by boli ponorené do vody, na hladine by bolo vidieť iba rovnú plochu 60 krát 12 metrov a na nej malý generátor.
Na rovnej ploche elektrárničiek by sa dali vybudovať reštaurácie, hausbóty, zázemie pre vodné športy.
Elektrárničky by boli zakotvené ku brehu.