Svišť Willie v kanadskom meste Wiarton tnto rok po slabej zime predpovedal skorú jar. Predpoveď svišťa patrí medzi severoamerické fašiangové tradície. FOTO - SITA/AP |
v Rusku nevybočovala z dlhodobých štatistík.
V Kanade priemerné teploty dosahovali o 3,9 stupňa Celzia viac, než je bežné od konca novembra do začiatku marca. Tohtoročná zima prekonala doterajší rekord najteplejšej zimy o takmer jeden stupeň. Alberta, Saskatchewan a Severozápadné územie zaznamenali teploty, ktoré boli o viac než šesť stupňov Celzia nad normálom. "Sme známi ako druhá najchladnejšia krajina na svete, ale tento rok to tak rozhodne nebolo," hovorí David Phillips, klimatológ z Toronta.
Tohtoročná teplá kanadská zima nasledovala po troch nezvyčajne teplých ročných obdobiach v roku 2005 a sezónne teploty boli nad normálom aj v uplynulých ôsmich rokoch.
V Rusku bola tohtoročná zima tradične veľmi chladná a v niektorých oblastiach teplota klesla na rekordnú úroveň. V ruskej metropole padali teplotné rekordy na prelome januára a februára. Rekord tohto roka bol mínus 36 stupňov. Mráz okolo mínus 35 stupňov zažili Moskovčania naposledy v 40. rokoch minulého storočia.
"Rusko je veľká krajina, zima trvá niekoľko mesiacov. Dlhodobo teploty nevybočujú z priemeru," povedala tajomníčka ruského hydrometeorologického ústavu Natalija Šestakovová. Tento rok sa nenaplnili predpovede o teplotách mínus 60 stupňov - v európskej časti Ruska klesla ortuť teplomeru k mínus 35 stupňom, na Sibíri a na Urale mierne pod mínus 50 stupňov. (čtk)