Na záver zjazdu zahrala delegátom Všečínskeho ľudového zhromaždenia vojenská kapela. FOTO - ČTK/AP |
na chvíľu do spánku, možno by v prvej chvíli po precitnutí ani nevedel, ktorý je rok, tak sa zvykli stretnutia 3-tisíc delegátov podobať. Nie tento rok. Desaťdňové zasadnutie Všečínskeho ľudového zhromaždenia sa včera skončilo v Pekingu.
Debata bola oveľa živšia, potvrdila, že Čína sa mení a rozdúchavalo ju konzervatívne krídlo delegátov. Tí si myslia, že trhové reformy zašli priďaleko. Ministri sa taktiež viac ako zvyčajne snažili presvedčiť, že ich zaujíma blaho ľudu. Rýchle zmeny v spoločnosti robia komunistickému vedeniu starosti.
Premiér Wen Ťia-pao ukončil zasadnutie, ktoré sa koná len raz do roka, emotívnym vystúpením. V príhovore vysielanom televíziou využil svoj dar empatie a prihovoril sa predovšetkým čínskemu vidieku, teda viac než 700 miliónom obyvateľov. Dokonca sa vyslovil, že cíti, ako trpia, keď sa prihováral roľníkom.
Zväčšujúca sa priepasť medzi bohatými a chudobnými ohrozuje politickú aj ekonomickú stabilitu v Číne. Zaberanie pôdy roľníkom na priemyselné účely spúšťa konflikty a ich násilné protesty. Vlani v Číne narátali 87-tisíc sociálne motivovaných nepokojov.
Najviac o sebe dali vedieť delegáti, ktorí už nechcú pustiť reformy ďalej a nepáči sa im napríklad, že zahraniční investori začínajú mať podľa nich v Číne príliš veľký vplyv. Podarilo sa im tiež zastaviť návrh dlho pripravovaného zákona na ochranu súkromného majetku. Hovorilo sa aj o Taiwane vystupujúcom čoraz nezávislejšie, Peking je však teraz predovšetkým pohltený problémami na pevnine.
Zatiaľ čo život v mestách, predovšetkým na pobreží, sa rýchlo mení a pribúda tam pozvoľna aj stredná vrstva, vidiek zostáva chudobný a bezbranný. Wen oznámil už na začiatku zasadnutia, že tam pôjdu masívne investície a na záver schválil parlament päťročný plán, ktorý by mal zmenšiť priepasť medzi vidiekom a mestami. Základné školstvo by malo byť opäť bezplatné, investovať by sa malo do infraštruktúry a zdravotníctva (za ktoré si tiež treba platiť). Taký tvrdý je dnes život v krajine, kde vládne komunistická strana.
MAREK CHORVATOVIČ