Fotografiu z biennále fotografií v Istanbule použil šéf krajne pravicovej strany FPÖ Heinz-Christian Strache na svoju kampaň proti vstupu Turecka do Európskej únie. FOTO - REUTERS |
Krajne pravicová strana slobodných (FPö) bojuje proti vstupu Turecka do Európskej únie. Štvrť milióna Rakúšanov ju v tom podporuje. Práve toľko ľudí podpísalo petíciu o referende, ktorú slobodní vyhlásili v uplynulých dňoch. Predseda strany Heinz-Christian Strache chce rozprúdiť diskusiu o budúcnosti Rakúska v Európskej únii. Je vehementne proti vstupu Turecka do únie, proti navrhovanej podobe euroústavy a chce zabezpečiť "večnú" neutralitu pre krajinu. Nesúhlasí s miliónovými dotáciami na predvstupovú pomoc Ankare.
Petíciu o referende podporilo necelých 4,3 percenta voličov. Strache je nadšený, výsledok považuje za "veľkolepý úspech", píše denník Der Standard. Sociálni demokrati, ľudovci a ani politológovia si však nemyslia, že to je dobrý výsledok. Strache chce, aby o referende parlament rozhodol ešte pred koncom rakúskeho predsedníctva v Európskej únii, ktoré končí v júni. Poslanci sa témou musia zaoberať a sami rozhodnú, či ho nakoniec aj vyhlásia. Podľa denníka Die Presse, nie je až také dôležité, koľko ľudí petíciu podpísalo, ale že sa opäť rozprúdila debata o nevôli voči európskej integrácii.
Strana slobodných do kampane investovala milión eur. Po celej krajine viseli bilboardy s antieurópskymi heslami. Akciu, ktorá trvala celý minulý týždeň, nazvali Rakúsko, ostaň slobodné! Plagáty vyzývali ľudí, aby zastavili európske a turecké šialenstvo. Letáky odmietali nosenie islamských šatiek v školách v Linzi.
Predseda vlády Wolfgang Schüssel včera v rannom žurnále rádia Rakúsko 1 vyhlásil, že celú kampaň považuje za zbytočne vyhodené peniaze, keďže sa o daných témach aj tak dávno rokuje v parlamente.
Petíciu podpísalo najviac ľudí vo Viedni, na domácej politickej pôde Heinza-Christiana Stracheho a v Dolnom a Hornom Rakúsku. Šéf strany je presvedčený, že so znením petície súhlasí najmenej milión obyvateľov, hoci ju nepodpísali. Spolieha sa na nich pri jesenných parlamentných voľbách. Euroskepsa bude hrať vo voľbách pravdepodobne veľkú rolu. Podľa analytika Petra Ulrama, to však neznamená, že aj vo voľbách budú voliči sociálnych demokratov, ktorí sa pod petíciu podpísali, voliť slobodných, píše Die Presse. Ulram si myslí si, že hlavný dôvod prečo ľudia petíciu podpísali, je téma prístupu Turecka a všeobecná mienka, že v Rakúsku "žije priveľa cudzincov". (jah)