Ide o veľkú zákazku pre firmu CSC Computer Sciences, ktorá mala modernizovať informačný systém. Daňové riaditeľstvo jej ju pridelilo bez verejnej súťaže.
Daňové riaditeľstvo, ktoré podlieha ministerstvu financií a vedie ho Mária Machová, je presvedčené, že neporušilo zákon. Podľa hovorcu riaditeľstva Róberta Mervu to bol naopak Úrad, ktorý "postupoval nad rámec zákona", a preto je jeho rozhodnutie neplatné.
Zmluva s CSC, ktorá mohla štát v priebehu niekoľkých rokov stáť aj miliardu korún, ešte nebola uzavretá. Rokovanie s firmou riaditeľstvo pozastavilo, lebo podľa Mervu "kým súd nerozhodne, nemáme inú možnosť".
Na podobnú žalobu, akú podalo riaditeľstvo proti Úradu, sa jeho predseda Béla Angyal nepamätá. Navyše samotná firma CSC podala žalobu priamo na Angyala.
Daňové riaditeľstvo je štátny orgán, ktorý má dodržiavať zákony, ale namiesto toho, "aby postupoval zákonne, chce súdnou cestou dokázať, že môže zvoliť netransparentnú metódu", povedal Angyal.
Práve metóda "rokovacieho konania bez zverejnenia", ktorú použilo riaditeľstvo, je podľa Angyala výnimočná a mala by sa používať iba vtedy, keď neexistuje možnosť verejnej súťaže. Táto podmienka podľa neho nebola splnená a výberové konanie bolo vyhlásené tak, aby v ňom obstála jediná firma.
Angyal považuje metódu oslovenia jedinej firmy za nevýhodnú pre štát. Verejnou súťažou sa podľa neho dá ušetriť 10 aj 20 percent ceny, a to vraj platí aj v tomto prípade.
V prípade tejto verejnej zákazky išlo hlavne o výklad autorských práv. Daňové riaditeľstvo tvrdilo, že CSC je jedinou firmou, ktorá môže poskytnúť daný softvér, Úrad má opačný názor. Machová sa listom Angyala v liste pýtala, či takto môže zákazku prideliť a hoci Úrad bol proti tomu, vo výberovom konaní sa pokračovalo.
Podľa informácií SME sa kontroly obstarávania na daňovom riaditeľstve neskončili a Úrad sa chystá preveriť aj výberové konanie spred roka, ktoré predchádzalo rokovaniam s CSC.
V tomto prípade si riaditeľstvo objednalo projekt inovácie systému a oslovilo opäť iba jedinú firmu - košický Novitech Tax. Zmluva sa dohodla na takmer 42 miliónov. Machovej úrad podľa Angyala postupoval nesprávne už v prípade uzavretia zmluvy s Novitechom z roku 2005. Aj pri tejto zákazke ide o autorské práva, ktorými riaditeľstvo argumentuje.
"Je veľmi zlým signálom, keď sa štátne úrady navzájom považujú za nekompetentné vykonávať dobre svoju prácu," povedal Peter Kunder z Aliancie fair-play. V prípade priamych predajov štát často zaplatí viac, keďže pri rokovaní s jediným záujemcom nie je tlak na cenu a verejné zákazky bývajú v priemere zhruba o sedem percent drahšie, myslí si. (knm)