FOTO |
Ľudia telefonovali seizmológom, že cítili zemetrasenie, v domoch počuli hrkot tanierov a buchnutie. V tejto lokalite môže byť ročne niekoľko zemetrasení, ale časť z nich ľudia nemusia vôbec pocítiť.
Seizmológa Petra Mocza z Univerzity Komenského zemetrasenie neprekvapilo a nebolo ničím výnimočné. V lokalite Dobrá Voda bolo v roku 1906 "posledné významné zemetrasenie na území Slovenska", povedal Moczo.
Zemetrasná ohnisková zóna je najbližšia k Atómovej elektrárni Jaslovské Bohunice. Elektráreň je konštruovaná tak, že zrýchlenie "zemetrasného pohybu" by muselo byť 5- až 10-krát väčšie, ako včera, aby sa elektráreň automaticky vypla. Podľa Mocza stavajú vo svete atómové elektrárne v oveľa ohrozenejších oblastiach.
Vedci odhadli veľkosť uvoľnenej energie zemetrasenia na 3,2 magnitúda. "Škody boli hlásené v troch lokalitách - Vrbovom, Špačinciach a v Trnave, ale mieru poškodenia nevieme určiť," povedal seizmológ Peter Labák zo Slovenskej akadémie vied.
Podľa Mocza bola táto malá udalosť zaujímavá len preto, že veľa zemetrasení na Slovensku nie je. "Keby ste boli v Kjóte, takých zemetrasení máte niekoľko denne," hovorí. Slovensko je krajina s miernou, až strednou úrovňou seizmickej aktivity. (rf)
FOTO |
Košický vodič vystúpil z auta pár minút pred tým, ako naň padla strecha. FOTO PRE SME - RÓBERT SÁNDOR Zajačinec vytrhlo zo zeme v nedeľu v noci. FOTO PRE SME - STELA KRAUSOVÁ Autobusová zastávka bola predtým zabetónovaná. FOTO PRE SME - STELA KRAUSOVÁ |