Súboj dvojice favoritov tohto ročníka F1 rozhodol v Bahrajne pre seba Fernando Alonso (vpravo), Michael Schumacher sa musel uspokojiť s druhým miestom. FOTO - SITA/AP
BRATISLAVA, MANAMA - Majstrovstvá sveta formuly 1 vyštartovali včera do nového 57. ročníka zaujímavou Veľkou cenou Bahrajnu a víťazstvom obhajcu vlaňajšieho prvenstva Fernanda Alonsa zo Španielska na vozidle renault. Na okruhu Sakhir v púšti pri hlavnom meste Manama zviedol 24-ročný Španiel rozhodujúcu bitku so sedemnásobným majstrom sveta Michaelom Schumacherom 18 kôl pred koncom a skúseného nemeckého jazdca na ferrari odsunul na 2. miesto. Tretí skončil po fantastickom výkone Kimi Räikkonen na mclarene, pritom štartoval z posledného 22. miesta.
V sobotňajšej kvalifikácii dosiahol najrýchlejší čas M. Schumacher, už po 65. raz v kariére, čím vyrovnal rekord Brazílčana Ayrtona Sennu. Vedľa neho sa na štarte včerajších pretekov postavil jeho nový tímový kolega Brazílčan Felipe Massa, čím zvýraznili výbornú pripravenosť tímu Ferrari pre túto sezónu.
M. Schumacher si udržal vedúce postavenie v prvej zákrute po štarte, ale Massa stratil druhé miesto už v úvodnom kole, predstihol ho Alonso, ktorý vyrazil zo štvrtej pozície. Španiel sa vydal stíhať Schumiho, vytvorili dvojičku a oddelili sa od ďalšej konkurencie. V 7. kole urobil Massa po jazdeckej chybe na konci cieľovej rovinky "hodiny", Alonso sa vyhol zrážke len skvelým manévrom. Brazílčan musel zájsť do depa na výmenu pneumatík a mechanici Ferrari sa poriadne strápnili, keď mu dlho nevedeli vymeniť pravé zadné koleso. Trvalo im to až 46,8 sekundy, čí pochovali nádeje Massu na bodované miesto.
Obaja hlavní kandidáti na víťazstvo M. Schumacher aj Alonso išli s taktikou dvoch zastávok v depe. Po prvej v 15. kole (Alonso o štyri kolá neskoršie) sa nemecký pilot ešte vrátil na čelo pretekov, ale po druhej (M. Schumacher 36. kolo, Alonso 39. kolo) si Španiel z Ovieda tesne-tesne udržal vedenie. Pri výjazde Alonsa z depa do prvej pravotočivej zákruty išli obaja na centimetre vedľa seba, koleso pri kolese. Nemecký pilot sa však v rozhodujúcej chvíli nedostal dopredu, akokoľvek sa usiloval. Potom sa Alonsovi až do cieľa pozeral na chrbát.
Räikkonen z posledného miesta zvolil taktiku jednej zastávky, na trať vyrazil s plnou nádržou a v 30. kole natankoval až 102 litrov benzínu, aby vydržal až do konca. Väčšina jazdcov mala dve zastávky v depe, niektorí aj viac. Z troch nováčikov sa najlepšie ukázal mladý Nemec Nico Rosberg z tímu Williams, bodoval na 7. mieste.
V závere tohto týždňa sa ide VC Malajzie v Kuala Lumpure.
(tvo)
Výsledky - Veľká cena Bahrajnu
(57 kôl - 308,2 km)
1. Fernando Alonso (Šp.) Renault 1:29:46,205
2. Michael Schumacher (Nem)Ferrari +1,246
3. Kimi Räikkönen (Fín.) McLaren +19,360
4. Jenson Button (V. Brit.) Honda +19,992
5. Juan Pablo Montoya (Kol.) McLaren +37,048
6. Mark Webber (Austr.) Williams +41,932
7. Nico Rosberg (Nem.) Williams +1:03,043
8. Christian Klien (Rak.) Red Bull +1:06,771
9. Felipe Massa (Braz.) Ferrari +1:09,907,
10. David Coulthard (V. Brit.) Red Bull +1:15,541,
11. Vitantonio Liuzzi (Tal.) Toro Rosso +1:25,900,
12. Nick Heidfeld (Nem.) BMW Sauber +1 kolo,
13. Scott Speed (USA) Toro Rosso +1 kolo,
14. Ralf Schumacher (Nem.) Toyota +1 kolo,
15. Rubens Barrichello (Braz.) Honda +1 kolo,
16. Jarno Trulli (Tal.) Toyota +1 kolo,
17. Tiago Monteiro (Port.) Midland +2 kolá,
18. Takuma Sato (Jap) Super Aguri +4 kolá (sita)