"Končíme s obmedzeniami. Prajeme si, aby už nič nebránilo voľnému pohybu pracovníkov," povedal Zapatero po stretnutí so svojím poľským náprotivkom Kazimierzom Marcinkiewiczom. Dodal, že Madrid po dvojročných skúsenostiach dospel k záveru, že Španielsko lacná pracovná sila z východnej Európy nezaplaví.
K podobnému názoru dospelo aj Fínsko, ktorého vláda už parlamentu predložila návrh na uvoľnenie pracovného trhu pre euronováčikov. "Pôvodne sme boli prví, kto presadzoval prechodné obdobie, a teraz sme medzi prvými, kto ho zruší," vyhlásila v Bruseli fínska ministerka práce Tarja Filatovová. Uvoľnenie prístupu k práci ešte sľubujú Portugalsko a zrejme aj Grécko.
Naopak, Nemecko zo svojich zásad nezľavuje. Námestník ministra pre sociálne veci Gerd Andres jasne povedal, že krajina podobný krok rozhodne neplánuje. "Problém z diaľky vždy vyzerá inak než zvnútra," podotkol v Bruseli na margo otvárania trhov s tým, že Nemecko spolu s Rakúskom bojujú s vysokou nezamestnanosťou . Tá v niektorých bývalých východonemeckých oblastiach presahuje 20 percent.
Len tri štáty niekdajšej europätnástky Veľká Británia, Írsko a Švédsko po rozšírení únie v roku 2004 nezaviedli nijaké obmedzenia pri zamestnávaní ľudí z desiatich nových členských krajín.